Leonardo da Vinci byl levák. A nejen to, vše co napsal, bylo zrcadlově obrácené. Jeho učitel byl nucen číst vše v zrcadle, které držel před textem. No a co má být, že to byl levák, si mnozí řeknou. Starší generace možná ještě pamatuje na školní léta, kde si leváci museli prožít leckdy peklo. Nejen ze strany tupých spolužáků, ale i často i tupých učitelů. Ne u všech, pochopitelně. Máš talent? Nezájem. Budeš koktat, budeš se pomočovat, ale na levou ruku zapomeň. My už to z tebe vyženeme. Zadupeme s tvým leváctvím do prachu i tvůj talent. Kdo to kdy viděl, lišit se. V Československu skončila diskriminace leváků na školách v roce 1967. Půl tisíciletí po žáčkovi Leonardovi, jehož učitel raději nosil do školy zrcadlo. Moudrost muže, díky které máme Monu Lisu, nebo Poslední večeři Páně. Třeba. Leonarda, přecvičeného na praváka, by dnes jistě nikdo neznal.
Tip na výlet, který vám nyní nabízím, leží z pohledu obyvatele České republiky poněkud z ruky, ale rozhodně stojí za vidění. Tatranská galéria, Hviezdoslavova 341/12, 058 01 Poprad a potrvá až do posledního září tohoto roku. Máte tedy šest týdnů času, a pokud se vypravíte k našim východním sousedům, nenechte si ji ujít. Leonardo da Vinci, génius, který předběhl svoji dobu. Vědec a umělec renesanční šíře z doby, kdy v Čechách vládli Jagellonci. Renesance, která začala v Itálii o jedno století dříve, než v Praze. Leonardovo zrcadlové vidění světa. Snad díky němu viděl, jak se říká, i za roh. Stejně jako řidiči na nepřehledné křižovatce, tak i on viděl věci, zrakům ostatních lidí skryté. Expozice je věnovaná tomuto muži neuvěřitelného záběru v několika úrovních. Leonardo inženýr. Zde si můžete osahat jeho mechanické hračky, které nám jaksi do konce patnáctého století nezapadají. Vynálezy zbraní, protože doba přála válkám a Leonardo nemohl žít ze vzduchu.
Mona Lisa se stále tajemně usmívá, i když zde jistě není na desce z topolového dřeva. Kopie originálů, které se dnes už prakticky zaplatit nedají. A třešničkou na dortu je obraz Poslední večeře Páně. Čtyřicet let soustavné práce slovenského malíře a restaurátora a umělce Stanislava Lajdy. Najdete zde přibližně třikrát menší kopii celého nástěnného obrazu a zvětšené jednotlivé úseky, s mnoha detaily, které vás jistě překvapí. Šifra mistra Leonarda. Ano, je to tak. Jan evangelista na této malbě rozhodně nemá mužské rysy. Zde je zpodobněn jako krásná žena, a nepochybně to i žena je. Jasná symbolika a Marie Magdaléna, jako Kristova milenka. To jistě tehdy Leonardo nikde říci nemohl, ale jeho štětec mluví za něj. Originál Poslední večeře najdete na zdi refektáře dominikánského kláštera u milánského kostela Santa Maria delle Grazie. Vy tak daleko cestovat nemusíte, i když z Chebu je do Milána stejně daleko jako do Popradu.
Zdroj: vlastní zdroj