Tip na výlet: Za koberci fialově kvetoucích rostlin na východní Moravu

14.3.2020
Táňa Pikartová

Jak se sem šafrány, které zde nejsou původním druhem, dostaly, je předmětem různých úvah. Pravděpodobné je to, že se šafrán vysemenil ze sena, které s sebou přivezli francouzští vojáci během napoleonských tažení.

Šafrán bělokvětý v Lačnově vykvétá hned v několika lokalitách. Neznámější z nich je hned nedaleko centra obce, pár desítek metrů za areálem místní školy.

Tip na výlet: Co kilometr potoka, to jeden mlýn. Kousek za Prahou

Obec Lačnov, která se rozkládá v údolí svažujícím se od severu k jihu v podhůří Vizovických hor, se nachází v okrese Vsetín, šest kilometrů od Valašských Klobouk a tři kilometry od Horní Lidče. Území obce bylo osídleno už ve 12. století a první písemná zmínka o Lačnově pochází z roku 1422, kdy zde stály dvě osady Velký a Malý Lačnov. Název obce je odvozen od osobního jména Lačen, tedy hladový. Obcí protéká Lačnovský potok, který s říčkou Seninkou napájí tři zdejší rybníky.

Mezi nejvýznamnější památky lidové architektury patří seskupení roubených budov kolem čtyřhranného dvorku s archaickými detaily z roku 1811 a stará studna s okovem.

Tip na výlet: Rovnodennost u největší keltské svatyně na našem území

Výpravu za výjimečným zážitkem spojeným s koberci fialově kvetoucích rostlin lze doplnit turistickým výšlapem k Lačnovským skalám. Vede k nim žlutě značená turistická stezka, na kterou narazíte na konci Lačnova. Skály jsou roztroušeny ve třech skupinách, z nich největší jsou Horní skály. Jsou zajímavé množstvím dutin a členitostí povrchu. Z centra Lačnova je to ke skalám necelých šest kilometrů.

Lokalitu s kvetoucími šafrány najdete snadno, obec se připravila a cestu vybavila směrovými šipkami.Nepřehlédněte