Tip na výlet: Zpívající fontána. Bronzový skvost nedaleko letohrádku královny Anny

Už jste někdy slyšeli, jak zvoní všechny pražské zvony najednou? Jsou to velmi vzácné okamžiky a málokomu se to poštěstí. Například oslava konce války, nebo nějaký významný dějinný obrat. Nemusíte však věšet hlavu. Není třeba čekat na konec války nebo si přát nějakou revoluci. Úplně stačí hezké počasí a příjemná procházka parkem k Belvedéru.

Nedaleko renesančního letohrádku královny Anny, naleznete velmi zajímavé a ojedinělé, umělecké dílo. Zpívající fontánu. Tento bronzový skvost si v roce 1562, objednal císař a český král, Ferdinand I. Habsburský. Návrh vytvořil významný italský umělec, sochař a malíř Francesco Terzi. Jeho kresby se staly předlohami pro různé účely, včetně uměleckých návrhů pro kovolitecké a tiskařské práce. Od roku 1554 je zmiňován v Praze, jako malíř arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského, pověřený návrhem fontány pro královskou zahradu.

Pozapomenutý malíř Trenkwald. Vídeň si ho ale kdysi velmi cenila

Podle Terziho návrhu vytvořil řezbář Hanuš Peysser dřevěný model. Výrobou formy a odlitím do bronzu, byl pověřen kovolijec Tomáš Jaroš z Brna, umělec světové extratřídy. Zvon Zikmund ve zvonici Svatovítského chrámu, o hmotnosti šestnáct tun, je též jeho dítě.

Fontána byla kolektivním dílem mistrů svého oboru. Osadit jednotlivé figury, cizelérské práce, to všechno si vyžádalo šest let času. Ani císař, ani Tomáš Jaroš se však nikdy do tónů zpívající fontány nezaposlouchali. Blížila se další válka s Turky, a to nehovoří fontány, ale děla. Tomáš Jaroš odešel odlévat děla do Košic, kde také roku 1571 zemřel. Voda do fontány byla přivedena až za tři roky po jeho smrti.

FOTO: Zpívající fontána

Zpívající fontána - zpívající fontánaZpívající fontána - zvon ZikmundZpívající fontána - Terzio – Jonáš a velrybaZpívající fontána - Francesco Terzio – Ferdinad TyrolskýZpívající fontána - zpívající fontána 2
Další fotky
Zpívající fontána - zpívající fontána detail

Fontána byla nejen uměleckým, ale i technicky náročným dílem, o hmotnosti více než pěti tun. Mistr Jaroš zvolil pro svoji práci měkký bronz, s vyšším obsahem cínu, kolem šesti procent. Je sestavena ze dvou nádrží, ve tvaru mušlí spojených silným, kovovým sloupem. Umělci nešetřili figurálními motivy bájných postav, vrchol fontány je pak zakončen soškou dudáka. Původně nad ním bývala ještě dvouhlavá orlice.

Jako zpívající se označuje proto, že voda dopadající na bronzový disk vytváří zvuk. Pokud přiložíte ucho zespodu na bronzovou mísu s dopadající vodou, zaslechnete zvláštní tón. Odborník, nebo hudebník by vám řekl, že se jedná o komorní tón a. Pokud však budete poslouchat pozorněji, zvuk vám začne připomínat vzdálené zvonění všech pražských zvonů.

 

Včera, 17:30
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Včera, 16:00
Vědecký tým pod vedením brazilské neurobioložky Suzany Herculano-Houzelové se rozhodl pro vědecký průzkum v oblasti...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Nápady bývají různé. Vyrazit s trabantem na cestu kolem světa. Třeba. I když letos to...
Včera, 10:12
Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku....
Včera, 08:22
Dnes je již jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové tak trochu zapomenuté. Neprávem. Marně bychom...
31.5.2020
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
31.5.2020
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
31.5.2020
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Reklama