• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Transfuzní oddělení Zbraslav hledá dobrovolné dárce krve, vrací se k odloženým operacím

  2.8.2021
  Andrea Cerqueirová

  Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli plánovaným a z důvodu pandemie odloženým operacím.

  „Medicína a lidské poznání za poslední dekádu sice pokročily závratným tempem kupředu, ale umělou a plně funkční krev stále vyrobit neumíme, jsme tak plně závislí jeden na druhém. Dobrovolných bezplatných dárců je stále nedostatek a období dovolených pro transfuzní oddělení znamená vždy méně dárců,“ uvedla ve výzvě propagační referentka Transfuzního oddělení Zbraslav Elena Palečková.

  „Naše nemocnice se vrací k plánovaným a kvůli pandemii odloženým operacím. Stav zásob je opravdu kritický. Obracím se proto na Vás s prosbou o pomoc a přišli jste individuálně darovat krev k nám na FTO VFN na Zbraslavi: Fakultní transfuzní oddělení Zbraslav, K Interně 640, Praha 5, telefon: 225 374 230 (evidence dárců). Není nutné se objednat. Dárcům, kteří přijedou veřejnou dopravou, jízdné proplatíme,“ dodala.

  Kdy je třeba darování krve odložit

  Provozní doba je pondělí až čtvrtek od 7 do 11.45 a v pátek od 7 do 10.45 hodin, pro prvodárce pondělí až čtvrtek od 7 do 9.45 hodin. Mezi nejběžnější případy, kdy je pro darování krve nutný odklad, patří dárci, kteří prodělali Covid-19 s bezpříznakovým průběhem nebo mírnými klinickými příznaky bez nutnosti hospitalizace. Ti mohou darovat krev po ukončení izolace.

  Plzeňské nemocnice vyzývají dárce. V kraji chybí zásoby krve

  Dále dárci, kteří prodělali Covid-19 se závažnějším průběhem a hospitalizací. Ti mohou darovat krev čtrnáct dní po ukončení hospitalizace. Lidé, kteří pobývali mimo Českou republiku, podle aktuální epidemiologické situace a „semaforu“ ministerstva zdravotnictví: Zelená – bez odkladu, Oranžová – 14 dní po návratu, Červená – 28 dní po návratu, 4 týdny po návratu ze zemí mimo EU.

  Co se týče očkování proti Covid-19, po aplikaci vakcín Pfizer/BionTech, Moderna, Novavax a Sanofi je možné darovat krev týden po každé vakcinační dávce, po aplikaci vakcín Astra Zeneca a Johnson and Johnson je to možné až 28 dní po vakcinační dávce. Počkat s darováním krve je třeba kupříkladu i čtyři týdny po odstranění přisátého klíštěte.

  Zdroj: vlastní zdroj  Nepřehlédněte