Tři R proti pandemii. Umíte si mýt ruce?

12.2.2021
Redakce

Název nemoci se ustálil na covid-19, což je zkratka z anglického označení „coronavirus disease 2019”, česky koronavirové onemocnění 2019. Nemoc způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Stačí si ale zapamatovat, že je to virus, to znamená, že se šíří stejným způsobem jako jiná virová onemocnění – třeba rýma či chřipka – vzduchem.

Dává tedy smysl, že se mu bráníme rouškami – pokud ji nosíme. Jednak viry, které bychom mohli vypouštět do světa, narazí na bariéru v podobě naší roušky, a zároveň viry, které vypouští někdo jiný, se zastaví na naší roušce zvenčí. Že to není stoprocentní ochrana vždy a všude, samozřejmě víme. Vždycky je ale lepší něco než nic.

Stejně logické jsou i rozestupy – viry nejsou střely, doletí jen na určitou vzdálenost a v poměrně přímém směru. Držte se tedy ve veřejném prostoru alespoň jeden metr od ostatních, pokud to jde, v uzavřeném prostoru co nejčastěji větrejte.

7 tipů pro intimní hygienu

Mytí rukou – to přece umíme, ne? Učily nás to maminky a učili jsme se to už ve školce… jenže podle toho, co říkají lékaři, to neumíme. Tak si pojďme připomenout, jak na to.

K odstranění všech pozůstatků virů na rukou nestačí jen rychlé namydlení a opláchnutí. Napřed si ruce opláchněte pod tekoucí vodou. Pak si je pečlivě namydlete. A potom důkladně vydrhněte celé ruce – včetně hřbetu, prostorů mezi prsty a pod nehty, doporučuje se aspoň dvacet vteřin. Britové se naučili si čas měřit písní Happy Birthday to you, my jsme za vás ověřili, že stejně dobře poslouží i naše Narozeninová Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Stačí první sloka a refrén:

OLDA má narozeniny

my máme přání jediný

štěstí, zdraví

štěstí, zdraví

hlavně to zdraví.

Dobré je, že jsi na světě,

koukni, jak rádi máme tě,

štěstí, zdraví

štěstí, zdraví…

Zvedněte číše

do velké výše,

je tady vína

jak pro celý pluk,

a proto ťukneme jednou,

ťukneme dvakrát,

ťukneme třikrát

víc už ani ťuk.

Hlavně to zdraví!

Při halasném závěrečném Hlavně to zdraví! si ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a osušte ručníkem. Osušení je důležité, protože viry se snadněji šíří z vlhké kůže než ze suché. Pokud místo mytí rukou používáte dezinfekci, měli byste si ji stejně důkladně vtírat do rukou po stejně dlouhou dobu. Dezinfekce by ale měla obsahovat aspoň 60 procent alkoholu a používat byste ji měli jen v nutných případech, pravidelné mytí rukou mýdlem nenahradí. Proto i když mimo domov používáte dezinfekci, pečlivě si pak při nejbližší příležitosti ruce umyjte.

Stále více firem i domácností dezinfikuje prostory ozonem

A kdy byste si ruce měli mýt? Po příchodu domů (do školky, do školy, do práce), před jídlem, po smrkání, kýchání, kašlání, po návštěvě veřejných míst, včetně hromadné dopravy, obchodů a podobně, před, během i potom, co jste pečovali o nemocného.

Co dál můžete udělat? Zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře. Včas informujte všechny, se kterými jste byli v uplynulých několika dnech v kontaktu, že vám není dobře nebo že jste dostali zprávu o setkání s někým, kdo je pozitivně testovaný – nečekejte až na výsledky svého testu. Zakrývejte si ústa a nos, když kašlete nebo kýcháte, a kapesníky rychle likvidujte nebo dezinfikujte. Čistěte a dezinfikujte plochy, které se mohly dostat do kontaktu s virem – a vůbec se snažte uklízet častěji než dříve.Nepřehlédněte