• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tuleň nebo lachtan. Víte, který je který? Ukážeme vám, jak je rozeznat

  4.11.2018
  Lukáš Mucha

  Určitě už jste se ocitli v situaci, kdy jste spatřili (nejpravděpodobněji v zoologické zahradě) nějakého ploutvonožce a přemýšleli, zda se díváte na tuleně nebo lachtana. Samozřejmě, že každá zahrada má informační tabuli, která vám toto zodpoví, ale věděli byste s odstupem času i bez ní který ploutvonožec je který? Nejste si jisti? V tom případě vám přinášíme výčet základních rozdílů, abyste odlišili tuleně od lachtana na první pohled.

  Ve správném určení druhu ploutvonožce mají někdy zmatek i novináři, přitom se dají od sebe rozeznat snadno. Kupříkladu jedno ze zvířat má ušní boltce a druhému chybějí, či jedno má zadní nohy a druhé ne. Nejlépe obě ploutvonohé šelmy odlišíte, když je zastihnete na souši.

  Přední končetiny

  Tuleni mají rozeznatelné prsty s dobře vyvinutými drápy.

  U lachtanů jsou přední končetiny mnohem podobnější ploutvím.

  Víte, proč mají ptáci peří? Vybrali jsme několik zajímavostí z ptačí anatomie

  Zadní končetiny

  Tulení „nohy“ jsou srostlé a trvale směřují dozadu.

  Lachtani mají zadní nohy rostlé do stran.

  Uši

  Tuleni nemají ušní boltce, ale ušní otvory, které jim kryjí záhyby kůže.

  U lachtanů si můžeme všimnout výrazných „oušek“.

  12 zajímavostí o „králi zvířat“. Věděli jste, že lví řev uslyšíte na vzdálenost až 8 kilometrů?

  Pohyb ve vodě

  Tuleni jsou životu ve vodě nejlépe přizpůsobenou čeledí ploutvonožců. Své tělo pohánějí pomocí ploutví, přičemž obratně využívají přední packy.

  Lachtani plavou vlnitým pohybem celého těla. Po namočení jejich srst silně ztmavne, takže se u většiny druhů zdá být téměř černá.

  20 zajímavostí o zvířatech. Věděli jste, že kočičí moč svítí v ultrafialovém světle?

  Pohyb po souši

  O co dokonaleji se pohybují tuleni ve vodě, o to větší mají problémy s pohybem na souši. Nemohou podsouvat zadní končetiny pod tělo a odstrkávat se jimi (táhnou je za sebou), takže se pohybují jen plazením po břiše. Svými neobratnými přísuny vzdáleně připomínají pohyb píďalky.

  I když jsou lachtani také přizpůsobení vodnímu životu, na rozdíl od příbuzných tuleňů se však díky stavbě zadních končetin mohou poměrně obratně pohybovat rovněž po souši. Pomáhají si jimi a zvládají i drobné poskakování.

  FOTO: Tuleň versus lachtan

  Tuleň versus lachtan - tulen_havajskyTuleň versus lachtan - tulenTuleň versus lachtan - tulen_obecnyTuleň versus lachtan - lachtan_tmavyTuleň versus lachtan - lachtan_medvedi
  Další fotky
  Tuleň versus lachtan - lachtan

  Spánek

  Tuleni pod vodou i spí a na hladinu vyplouvají jen pro nádech v pravidelných intervalech. Pod vodou dokážou zůstat až 45 minut, obvykle se však potápějí na 5 – 10 minut.

  Přestože jsou lachtani také dobře přizpůsobeni životu ve vodě, kde tráví většinu svého života, k rozmnožování, odpočinku a spánku u nich dochází na souši.

  Tak už oba ploutvonožce hravě rozeznáte? I od rypouše…?  Nepřehlédněte