• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 12 zajímavostí o „králi zvířat“. Věděli jste, že lví řev uslyšíte na vzdálenost až 8 kilometrů?

  15.8.2018
  Lukáš Mucha
  Další fotky

  Když se řekne Afrika, první zvíře, které se většinou každému vybaví, je lev. Není to jen výjimečná síla, která ho tak proslavila. Zásluhu na tom má také lví elegance a důstojnost. Pojďme si říct několik zajímavostí, které jste o „králi zvířat“ možná nevěděli.

  1. Lev je po tygrovi druhá největší kočkovitá šelma. Samci dosahují délky 170–250 cm, samice cca 140–175 cm. Ocas měří 70–100 cm a je zakončen střapcem, který v sobě ukrývá zhruba 5 mm dlouhý bodec. Samci váží 150–250 kg a samice 90–165 kg.

  2. Lev tráví hodně času odpočinkem. Přibližně 20 hodin denně prolenoší, z čehož až 16 hodin spí. Z toho vyplývá, že z 24hodinového denního cyklu je aktivní pouze 4–6 hodin, a to obvykle po soumraku, kdy nejčastěji vyráží na lov.

  3. Lvi jsou jediné kočkovité šelmy, které jsou společenské a žijí ve skupinách tvořených jednou nebo dvěma rodinnými jednotkami. Ty mají od 5 do 40 členů, počítaje jak dospělé samce, tak samice s mláďaty.

  Kde si dát kafe a pomazlit se s kočkami? Poznejte 5 kočičích kaváren v Praze a okolí

  4. Březost lvice trvá 100–120 dní, poté porodí 1 až 4 mláďata. Samice ve smečce se snaží rozmnožovat ve stejnou dobu, takže se mohou vzájemně starat o krmení a chování mláďat. Lvíčata jsou odstavena po 6–7 měsících. Vzájemné souboje o jídlo jsou v divočině na denním pořádku, proto se až 80 % mláďat nedožije ani 2 let. Lvíčata mají mnoho nepřátel. Nejnebezpečnější je hyena. Lvíčata jsou skvrnitá. S postupem věku skvrny mizí a později začíná mladým samcům vyrůstat hříva, která samce chrání před zraněním v soubojích.

  5. Samice zřídkakdy opouštějí svou rodnou smečku, zatímco mladí samci naopak odejdou, jakmile vyrostou. Dospělý lev žije kočovným životem, přičemž čas od času se pustí s jiným samcem do boje o získání smečky. Lev, který se zmocní velení nad smečkou, zůstává se skupinou pouze po určitou dobu, která se pohybuje od několika měsíců po několik let. Pak buď odejde dobrovolně, anebo jej vyžene nový vítězný sok. Když se lev ujme vlády nad teritoriem, automaticky mu připadnou všechny samice ve skupině. Nový dominantní samec také často zabije všechna mláďata, která zplodil jeho předchůdce, poražený soupeř.

  5 nejlepších zoologických zahrad v Praze, které ještě neznáte. Kam vyrazit za zvířátky?

  6. Rozloha teritoria, které smečka obývá, se pohybuje mezi 20 a 400 kilometry čtverečními. Lvi obou pohlaví označují své území močí. A všechny kočovné skupiny i samotářští jedinci, kteří, byť neúmyslně, překročí tuto hranici, jsou okamžitě varováni silným řevem, slyšitelným až do vzdálenosti 8 kilometrů. Řev se také rozléhá časně zrána, před lovem, po zabití kořisti a také při západu.

  7. Nejoblíbenější kořistí lva jsou savci středních a velkých rozměrů jako zebry nebo gazely, ale pokud je to nutné, spokojí se i s menšími zvířaty či s tím, co zbylo po hyenách a jiných šelmách. Lov se zpravidla koná večer a většinou je to úkol samic. Často na lov berou svá mláďata, aby lvíčata viděla a naučila se techniku lovu. Lvice se pokradmu rozmístí tak, aby kořisti odřízly všechny únikové cesty. Když jsou dostatečně blízko, vyrazí do krátkého, ale rychlého běhu, kdy dosahují rychlosti 50–60 km/h. Oběť je obvykle sražena k zemi váhou lvice a usmrcena kousnutím do krku. Bezprostředně poté se přiblíží samec, aby se společně s lvicí nasytil, a co zůstane, na to má nárok zbytek skupiny. Někdy dokonce lvicím kořist odnesou a rozdělí se o ni se lvíčaty.

  FOTO: Lev

  Lev - Lev jihoafrickýLev - Panthera_leo_stretchingLev - KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERALev - LionessLev - Lion_cub_with_mother
  Další fotky
  Lev - Lions Family PortraitLev - Lev a mláděLev - White_Lion

  8. Viditelně loví jen lvice, ale pravdou je, že i samci loví docela aktivně. Mají ovšem rozdílnou strategii než lvice. Lvi loví sami, nemají potřebu spolupracovat, protože pokud už jdou na lov, loví za šera až tmy. Kořist usmrcují lvi i lvice stejným způsobem. Nedávný výzkum ukázal, že samci se účastní až 60 % lovů, zejména jde-li o velkou kořist jako bizon nebo buvol. Nicméně hlavním úkolem dospělých samců je ochrana smečky před vnějším ohrožením.

  9. Lev je schopen sníst až 40 kg masa najednou. Pak následuje více než týdenní odpočinek a teprve poté šelma znovu vyrazí na další lov.

  10. Lvi pijí vodu v zásadě každý den. Ovšem je-li vody nedostatek, mohou se bez ní obejít a potřebné tekutiny získávají z krve a z vnitřností kořisti, především ze žaludku.

  Spolehlivý budíček i terapeut. Známe 8 pádných důvodů, proč si pořídit kočku

  11. Lev se ve volné přírodě dožívá 12–16 let, v zajetí až 25 let.

  12. U jihoafrických lvů se vzácně vyskytuje leucismus, což je ztráta kožního pigmentu způsobující výrazně světlé až bílé zbarvení kůže a srsti. Bílí lvi žijí ve volné přírodě zcela výjimečně (v roce 2016 cca 13 jedinců), v zoologických zahradách je jejich výskyt častější (v roce 2016 cca 100 jedinců). V České republice chová bílé lvy hodonínská zoo a Zoo Dvorec u Borovan.  Nepřehlédněte