Tušení Ludvíka Součka: Český Däniken odkrýval čtenářům nový svět

Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením. Nešlo ani tak o všechny ty mimozemšťany, létající talíře či bájného pouštního červa olgoje chorchoje, ale hlavně o to, že se dokázal na historii lidského druhu dívat úplně novým pohledem, tak odlišným od oficiálního názorového proudu. Pro většinu normalizační mládeže byl jak tajemný kouzelník s fakty.

Zpočátku se Souček, který by letošního 17. května oslavil 95. narozeniny, věnoval hlavně fotografii. Také o tom psal, například do Mladé fronty, v jejíž příloze kde vedl rubriku pro amatérské fotografy, ale byl autorem i několika monografií o slavných mužích s fotoaparátem. Měl encyklopedické znalosti z mnoha oborů a psal rychle. Za 17 let napsal jen pod svým jménem přes 40 titulů. Klíčový vliv na jeho tvorbu měl švýcarský spisovatel Erich von Däniken, s jehož knihou Vzpomínky na budoucnost se počátkem 60. let seznámil a kterou později, v roce 1969, dokonce přeložil z němčiny do češtiny. O jeho cestě bylo rozhodnuto.

Záhadná trilogie

Přestože absolvoval lékařskou fakultu a spolu s Československou lidovou armádou se podíval na rok pracovně do Koreje, víc než zubařská vrtačka ho bavilo psaní. Jeho kritici oceňovali, že píše velice čtivě a poutavě, ale také mu vyčítali, že si pro citát, který se mu právě hodil, prý nikdy nešel daleko – vytvořil si ho prostě sám ve své fantazii. A tu měl tak bujnou, že jeho první velký literární úspěch – trilogie Cesta slepých ptáků – vzbudila v řadě čtenářů pevnou víru, že na Marsu skutečně existují kolonie dávných Vikingů. Psal také různé sci-fi příběhy i s kriminální zápletkou, ale jeho vrcholným dílem byly knihy počínajíce stejným slovem – Tušení stínu, Tušení souvislosti a záhadně ztracené Tušení světla. Zatímco u předchozích knih nezastíral svou autorskou licenci, v těchto se prý držel striktně ověřených faktů.

Souček dokonce tvrdil, že někde na Sázavě na vlastní oči viděl startovat ufony v jejich létajícím talíři. „On byl obrovský mystifikátor a dovedl velice poutavě vyprávět. Měl takový hluboký hlas a jeho přednes byl prostě neodolatelný. Ten kdyby vám vyprávěl, že jste krásná blondýna, tak tomu po pěti minutách uvěříte,“ řekl o něm později jeden z jeho následovníků, spisovatel Ondřej Neff. První dvě knihy se staly ohromně populární. Poslední třetí díl, kterým měl řadu Souček završit a ve kterém měl předestřené záhady vysvětlit, se však po odevzdání do nakladatelství Albatros ztratil a Souček krátce nato zemřel.

Otec Rumcajse, Křemílka i Makové panenky by oslavil 110 let

Ufoni nebo CIA?

Okamžitě se vyrojily spekulace, že v tom mohou mít prsty oni mimozemšťané, jejichž existenci měl Souček ve ztraceném rukopisu prokázat, nebo dokonce CIA, protože snad objevil něco obrovského. V hledáčku amerických tajných služeb měl být prý již od svého pobytu v Koreji v 50. letech, kde se údajně účastnil pokusů na amerických zajatcích. Tyto informace o něm roznášel bývalý generál a poslanec Národního shromáždění Jan Šejna, který se po své emigraci stal právě agentem CIA. Nicméně se to nikdy neprokázalo a Šejna si to nejspíš všechno vymyslel, aby ho z USA nevrátili domů, kde čelil obvinění za machinace se státním majetkem.

Stejně tak se ani nikdy nepotvrdily teorie o nepřirozené příčině Součkovi smrti. Plodný spisovatel rád hodně jedl a pil alkohol, dokázal celé hodiny bavit společnost, ale i upadat to temných depresí. To vše se negativně projevilo na jeho zdraví a už v padesáti letech odešel do invalidního důchodu. O pouhé dva roky podlehl svému devátému infarktu.

Později se k tématu poslední ztracené části vrátil Ondřeje Neff ve své knize Tušení podrazu. „Je to sci-fi detektivka a vlastně se tam vysvětluje, jak to bylo s tím rukopisem i jak to bylo se smrtí Ludvíka Součka. Ale jak říkám, je to sci-fi román, je to nadsázka, rozhodně nechci v někom vyvolat dojem, že píši literaturu faktu a že odhalím, jak to všechno bylo ve skutečnosti,“ řekl o ní Neff. Pravdu se tedy už asi nikdy nedozvíme, ale jak české čtenáře naučil právě Ludvík Souček – nejpřitažlivějších na záhadách je především to, že jsou záhadné. Když se záhada rozluští, její prozaické vysvětlení bývá často pro romantické duše velkým zklamáním.

Dnes, 07:53
Jedna malá knoflíková baterie se stala osudnou pro dvouletou holčičku z britského hrabství Staffordshire. Ochránci...
Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
16.6.2021
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Reklama