U Little Big Hornu nikdy nebyl, přesto vstoupil do legend. Zálesák a Zápaďan Jim Bridger

Další fotky

Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu. To se nestalo, ale i tak byl jeho život barvitý a dobrodružný víc než dost. Kromě jiného jako jeden z prvních bělochů spatřil Yellowstone a také ho popsal. V dobách, kdy Divoký západ byl opravdu ještě divoký.

James Felix Bridger, zvaný Jim Bridger, se narodil 17. března 1804 v Richmond a v roce 1812 se přistěhoval s rodiči do Missouri. Ve věku třinácti let osiřel a vyučil se kovářem. Neměl žádné vzdělání, po celý život zůstal negramotný. Domluvil se však francouzsky, španělsky a ovládal některé místní indiánské jazyky. Měl statnou postavu a i díky tomu přežil extrémní přírodní podmínky na svých výpravách.

Bojoval proti otrokářství, dnes bychom ho považovali spíš za teroristu. Nesmrtelný John Brown

Roku 1822 se na několik let přidal k výpravě generála Ashleyho, jejímž cílem byl lov kožešin a která mířila na Západ k hornímu toku řeky Missouri. Stal se také členem lukrativní Rocky Mountain Fur Company, která se zabývala obchodem s bobřími kožešinami a prodávala je obchodníkům rovnou, bez dalších prostředníků. 2. června 1823 Ashleyho výpravu přepadli Indiáni kmene Arikara. Patnáct mužů zabili, ostatní členové výpravy uprchli po řece nebo se poschovávali, dokud nedorazil oddíl armády Spojených států a Indiány nezpacifikoval.

Pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand. Byli Pierre Brice a Lex Barker přáteli i v osobním životě?

V srpnu 1823, stále s Ashleyho výpravou, se v místě kde se větví řeka Grand River, vydali Jim Bridger, Hugo Glass a několik dalších členů výpravy na lov, aby doplnili zásoby masa, které se už tenčily. Glasse napadla medvědice grizzly, která měla dvě mláďata. Zdvihla ho do vzduchu a praštila s ním o zem. Glass ještě stačil vystřelit do vzduchu, aby medvědici vyděsil a nenapadla kamarády. Pak ztratil vědomí. Generál nechal nastoupit lovce s výzvou, aby se přihlásili dva dobrovolníci, kteří zůstanou s Glassem, dokud neumře, a pak ho pohřbí. Krok kupředu z řady udělali Bridger a Fitzgerald a začali kopat hrob. Zbytek výpravy odešel. Později tvrdili, že je vyrušili Indiáni kmene Arikara, takže oni dva popadli Glassovu pušku, nůž a další jeho věci a utekli. Ostatní jim však měli za zlé, že nahlásili Glassovu smrt, aniž ho pohřbili.

Sám zabil více než 4000 bizonů. Zednář i feminista Buffalo Bill, legenda divokého západu

Stalo se však něco nečekaného. Přes zranění, která utrpěl, se Glass probral z bezvědomí, a nakonec se i uzdravil. Potom se rozhodl, že si to s oběma „výtečníky“ vyřídí, chtěl dostat zpět své zbraně anebo potrestat je za to, že ho opustili. Bridgera našel u ústí řeky Bighornu a odpustil mu kvůli jeho mládí. A když našel Fitzgeralda, zjistil, že byl potrestán za zabití vojáka americké armády a ušetřil ho také.

Před asi 100 lety se narodil nejstatečnější ze Sedmi statečných. V žilách mu kolovala i romská krev a duši tížilo nejedno tajemství

Jim Bridger byl jedním z prvních bílých mužů, kteří navštívili gejzíry v Yellowstonu a Velké Solné jezero. Kvůli jeho slanosti Bridger věřil, že to může být mořské rameno Tichého oceánu. Dále objevil zkratku na Oregonské stezce, která se podle něho nazývá Bridger Pass (průsmyk). V roce 1843 založil obchodní stanici Fort Bridger ve Wyomingu. Protože znal důkladně Skalnaté hory, byl vyhledávaným průvodcem pionýrů hledajících nový život na Západě, včetně prvních mormonů a oddílů americké armády. Dovedl také poutavě vypravovat příběhy z divočiny. Své skutečné zážitky si však „přibarvoval“ tou pravou zálesáckou latinou.

Sekvojovec obrovský. Mamuta mezi stromy můžete mít na zahradě i vy

Přitom všem se ještě stihl celkem třikrát oženit, pokaždé s indiánkou. Roku 1835 si vzal za ženu Indiánku z kmene Flathead. Měli spolu tři děti, a když zemřela, roku 1846 se oženil s dcerou náčelníka Šošonů, která však zemřela za tři roky při porodu. Roku 1850 si vzal za ženu Washakie, dceru náčelníka Šošonů a měl s ní další dvě děti. Některé z dětí poslal do škol na Východ, aby získaly vzdělání.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

V roce 1868 se Bridgerovi náhle významně zhoršilo zdraví, trpěl strumou, artritidou, revmatismem a měl další zdravotní problémy. Kromě toho nastala i změna poměrů v krajině Skalnatých hor, kam přicházeli další osadníci. Vedlo to ke konfliktům s původními obyvateli a Bridger se proto rozhodl vrátit na rodinnou farmu blízko Kansas City v Missouri, kde 17. července 1881 zemřel.

FOTO: Jim Bridger

Jim Bridger - Jim Bridger – ilustrace – Frank E. SchoonoverJim Bridger - Jim Bridger – ilustrace – etsyJim Bridger - Jim Bridger – wikipediaJim Bridger - Hugh Glass a medvědice -roadsideamerica.Jim Bridger - Hugh Glass a medvědice – Roadside America
Další fotky
Jim Bridger - Hugh Glass a medvědice – truewestmagazine.Jim Bridger - Hugo Glass napadený medvědicí roku 1823 – wikipediaJim Bridger - INDIÁNKA KMENE FLATHEAD – WIKIPEDIAJim Bridger - ŠOŠONI – NahkoheJim Bridger - Válečník indiánského kmene Arrikara – wikipedieJim Bridger - Utah – Velké solné jezeroJim Bridger - Velké solné jezero – wikipediaJim Bridger - Gejzír v Yellowstone – wikipediaJim Bridger - Jim Bridger (vpravo), zakladatel Pony Expresu Alexander Majors (vlevo, zakladatel Kansas City J. C. McCoy – wikipediaJim Bridger - Nohrobek Jima Bridgera – My Genealogy HoundJim Bridger - Socha Jima Bridgera – David Alan Clark SculptureJim Bridger - OLYMPUS DIGITAL CAMERAJim Bridger - Bridgerův průsmyk – wikipedie

Jako legenda dobývání Západu je zmiňován v řadě písní, knih a filmů, ne vždy podle pravdy. Nemohl třeba před bitvou u Litlle Bighornu (1876) varovat generála Custera, jak zpívá Michal Tučný s Greenhorny, neboť tam nebyl – už by mu to nedovolil jeho zdravotní stav. Jeho život spíše vystihuje verze, kterou napsal a nazpíval Jiří Grossman.

 

Včera, 16:20
Lvíček malý neboli lvíček zlatý je malá opice, jež má na všech prstech kromě palce...
Včera, 14:02
Wachau je romantické údolí Dunaje v Dolním Rakousku mezi Melkem a Kremží, který je od...
Včera, 12:47
A to konkrétně v tomto životě 85. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou nazývaný...
Včera, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Včera, 09:20
Bodnutí hmyzem znamená pro většinu z nás jen nepříjemné svědění, ale kdo má alergii na...
5.7.2020
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
5.7.2020
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
5.7.2020
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
5.7.2020
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
5.7.2020
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
Reklama