Umře vám i kaktus? Nevadí, máme tipy i pro začínající pěstitele

11.5.2021
Redakce

Takovými drobnými radostmi mohou být i zelení společníci, kteří sice nemluví, ale za to rozzáří každý prostor a místo, které bez nich do teď vypadalo tak docela opuštěně. Pěstování rostlin nemusí být jen finančně náročnou kratochvílí, ale může se stát koníčkem, na kterém se stanete brzy závislými.

Pokud vám umřel i kaktus, pak je vhodné zvolit takové rostliny, které jsou zvyklé na nenáročnou péči. Stačí, když je dáte na hezké, alespoň trochu světlé místo a nezapomenete je jednou týdně zalít. Pak se odvděčí přírůstky, které budete každé ráno obdivovat a čekat na ten den D, kdy se lístek konečně otevře. Bude jiný, nebo stejný jako ten předchozí?

Rada pro začátek. Každou rostlinu, kterou si pořídíte v obchodě nebo koupíte v aukci, nejdříve pečlivě prohlédněte, jestli se na ní nenachází nějací brouci – ve většině případů svilušky. Ty jsou opravdu velkým nepřítelem a zbavování se jich je někdy těžký a zdlouhavý souboj. Obzvlášť pokud se rozmnoží i na další zeleň v bytě. Vždy tedy čerstvě koupenou rostlinu umístěte do „izolace“ a teprve přibližně po týdnu mezi ostatní. Takovou rostlinu můžete preventivně i ošetřit proti škůdcům.

FOTO: Pokojové rostliny pro začínající pěstitele

Pokojové rostliny pro začínající pěstitele - MonsteraPokojové rostliny pro začínající pěstitele - MonsteraPokojové rostliny pro začínající pěstitele - Philodendron ScandensPokojové rostliny pro začínající pěstitele - FeuillePokojové rostliny pro začínající pěstitele - Zelenec
Další fotky
Pokojové rostliny pro začínající pěstitele - Zelenec

Monstera

Nenáročná rostlinka, která přežije snad i apokalypsu. Často je k vidění v čekárnách u lékaře nebo také na nádraží, kde sice nemá pravidelnou péči, ale i tak prospívá. Z toho vyplývá, že když ji zapomenete jednou za čas zalít, nic se nestane. Pokud se o ní ale budete starat dobře, pak se vám odvděčí velkými listy. Začátečníkům radíme sáhnout spíše po čistě zelené variantě. Až budete mít nějaké zkušenosti s pěstováním, pak lze sáhnout i po panašované verzi s bílými listy nebo s výrazným vzorem. Ty ale potřebují více pozornosti, péče a také se nejedná o úplně levnou záležitost.

Cena klasické zelené monstery začíná zhruba na 300 korunách, ale najdete i dražší. Pak záleží především na tom, jak velkou rostlinku chcete doma mít. Jestliže byste chtěli ušetřit, pak zkuste poprosit známé, kteří ji mají doma o řízek, ze kterého si rostlinu sami vypipláte nebo se podívat na různých facebookových skupinách, kde je často lidé v aukcích nebo jenom tak prodávají, případně darují.

Philodendron Scandens

Tyto rostliny jsou věčnými a pěknými společníky, na kterých se nedá při pěstování většinou co zkazit. Pro začátek zvolíme druh Scandens, která se hodí umístit na vyšší místa, protože se jedná o plazivku neboli pnoucí rostlinu. Nové a další přírůstky srdcovitého tvaru se budou vinout buď dolu k zemi anebo po skříni. Výhodou je, že nepotřebuje až tolik světla. Má ráda spíše to rozptýlené než přímé. Na takovém stanovišti byste jí mohli snadno zlikvidovat. Takže se hodí i do jiných než jižních pokojů. Pokud ji nebudete zapomínat zalévat, vydrží klidně věčnost.

Exotická rostlina zazáří v každém interiéru. Palmu vypěstujete z pouhé pecky datle!

Zelenec

Hezkým rozptýlením třeba na poličce, skříni nebo okenním parapetu se může stát i tato pokojovka. Pro změnu není celá zelená, ale má bílé proužky táhnoucí se středem dlouhých, úzkých listů. V obchodech lze také narazit na opačnou barevnost listů.

Když budete mít štěstí a budete se o ni opravdu starat, pak vás potěší květy. Z nich se později stanou malé trsy nové rostlinky, které můžete časem přesadit. Pokud nemáte doma dostatek přímého slunce, pak lze rostlinku umístit i do stínu – na světelné podmínky je nenáročná. Zálivka by měla být pravidelná. Pokud nebude, rostlina to dá jasně najevo hnědými konci listů, tak bezpečně poznáte, že má žízeň. Bonusem je, že čistí vzduch.Nepřehlédněte