• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • UNESCO: Nebourejte železniční most pod Vyšehradem

  10.6.2023
  Jan Štoll

  Centrum světového dědictví UNESCO napsalo v dopise ministerstvu kultury, že by měl být v Praze zachován železniční most pod Vyšehradem. Důvodem je podle centra fakt, že most je důležitou součástí panoramatu Prahy a jeho význam je daný i jeho prohlášením za kulturní památku ČR. O dopise od centra UNESCO informoval spolek Nebourat, jehož petici proti bourání mostu podepsalo přes 15 tisíc lidí.

  Ministerstvo kultury potvrdilo, že dopis dostalo, odkázalo na svá dřívější vyjádření a především na to, že most je kulturní památkou. Majitel mostu Správa železnic v minulosti neúspěšně usiloval o odejmutí památkové ochrany mostu, což ministerstvo odmítlo. Na základě technických zpráv je zachování mostu proveditelné, oprava a zlepšení železniční tratě jsou možné, mimo jiné například přidáním rovné konstrukce pro třetí kolej, která nebude narušovat vizuál železničního mostu, stojí v dopise UNESCO, pod nímž je podepsán ředitel jeho kulturní sekce Lazare Eloundou Assoma. Návrh nového mostu nemá podle něj nic z elegance a propracovanosti železničního mostu. Nový most by měl nepříznivý dopad na říční panorama Prahy, které je součástí toho, proč je Praha zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, uvedl. Případnou demontáž mostu nelze podpořit, jelikož jeho kulturní hodnota vyplývá právě z jeho umístění, dodal.

  Správa železnic na obnovu mostu vypsala mezinárodní soutěž, jejíž výsledky představila loni. Vítězný projekt počítá s tím, že zůstane zachována jen spodní část s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci nahradí nová. Tato varianta vyvolala u odborníků a veřejnosti nevoli, požadují zachování mostu. Zákon Správě železnic ukládá povinnost se o stávající most starat. „Opakovaně proto vyzýváme Správu železnic, aby dostála povinnosti, kterou jí kladou platné zákony a železniční most nechala opravit,“ uvedl prezident poradního orgánu UNESCO (ČNK ICOMOS) profesor Václav Girsa. Pražské zastupitelstvo v březnu rozhodlo, že podpoří rekonstrukci mostu ve stávající podobě, zásadní je pro město i vybudování jeho třetí koleje. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dříve uvedl, že chce o dalším postupu rozhodnout do konce roku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte