Unikátní expozice v pražské zoo. Tajemství australské a tasmánské fauny

Další fotky

Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl této planety. Těch přívlastků je daleko více. Austrálie je i nejplošší a nejsušší kontinent, s nejmenším množstvím orné půdy. Pouze malá část na severu kontinentu je pokryta deštnými pralesy. Jinak převládají pouště a polopouště. Téměř půl miliardy let si užívá své geologické samostatnosti a klidu uprostřed Indoaustralské, tektonické desky.

Tato velmi dlouhá odloučenost způsobila i to, že naprostá většina živočichů na tomto kontinentu je endemického charakteru, což znamená, že se nikde jinde nevyskytuje. Slona najdete v Africe i v Indii. Tygra v Malajsii i na Sibiři. Těžko však potkáte v křivoklátských lesích, při houbaření, hopkajícího klokana. Pokud přeci jen ano, máte příležitost získat unikátní fotografie nešťastníka, kterému se podařilo utéci díky něčí nezodpovědnosti.

Lidé přispěli pražské zoo téměř 1,4 milionu korun na chov zvířat

Více než osmdesát procent rostlin a savců, polovina všech druhů ptáků a zdrcující většina pobřežních ryb jsou druhy endemické.  Ptakopysk a ježura, primitivní savci, kteří snášejí vejce. Vačnatci jako klokani nebo ďáblové medvědovití.

Možná vás nyní napadne, že jste se s tak zajímavým tvorem, jako je ptakopysk, ještě v ZOO nepotkali. Nepotkáte se ani nyní, protože australská vláda vydala přísný zákaz vývozu těchto zvířat. Chovají se pouze v australských ZOO, kde je zaručen dostatek původní potravy. Ale to vás nemusí mrzet.

Hnědobílý přírůstek. V pražské zoo se narodil tapír čabrakový

V sobotu 30. května bude v ZOO Praha otevřena nová expozice australské a tasmánské fauny. Její název je, Darwinův kráter. Pojmenována podle skutečného impaktního kráteru, po pádu meteoritu, na území ostrova Tasmánie. Expozice představí více než dvě desítky druhů australské fauny.

Nejcennějším a nejvýznamnějším obyvatelem této expozice jsou ďábli medvědovití (to není přezdívka) nebo také jinak tasmánští čerti. Je to velmi vzácný druh, jediného dravého vačnatce na této planetě, který je kriticky ohrožen. Není vůbec žádnou náhodou, že pražská ZOO byla vybrána k tomu, aby se podílela na záchraně těchto zvířat, protože její chovatelská úroveň patří do světové extratřídy.

FOTO: Darwinův kráter

Darwinův kráter - Darwinův kráter zooDarwinův kráter - Darwinův kráter zooDarwinův kráter - Darwinův kráter klokan zooDarwinův kráter - Ďábel medvědovitý Darwinův kráterDarwinův kráter - Darwinův kráter
Další fotky
Darwinův kráter - Darwinův kráter zooDarwinův kráter - Darwinův kráter zoo

Za touto expozicí nemusíte chodit nijak daleko. Najdete ji nedaleko hlavního vchodu poblíž Rákosova pavilonu, Ostrovem lemurů a Rezervací Bororo. Děti zcela nepochybně ocení i další část expozice, jakou je průchozí výběh klokanů. Pracovníci pražské ZOO i v době, ze které rozhodně nemáme radost, neseděli s rukama v klíně a vytvořili unikátní expozici, kterou byste měli vidět. Budou jistě velice rádi, když jejich úžasnou práci oceníte hojnou návštěvou. Expozice Darwinův kráter za to rozhodně stojí.

Dnes, 16:22
Ta bitva se dodnes vymyká všemu, co se učí na vojenských akademiích. Je v dokonalém...
Dnes, 14:02
Gotická katedrála Notre-Dame, známá také jako chrám Matky Boží v Paříži, byla postavena v letech...
Dnes, 11:45
Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších...
Dnes, 10:19
Teplé letní večery jsou jako stvořené na grilování a rožnění venku v zahradě. Abyste si...
Dnes, 08:11
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Včera, 16:54
Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému...
Rybíz
Včera, 16:03
Rybíz je oblíbené ovoce plné vitamínů, které má na své zahrádce skoro každý Čech. Letošní...
Včera, 14:21
Nacházíme se za Horskou branou. Dnes už neexistuje, byla zbořena v roce 1875. Stávala v...
Včera, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Včera, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Reklama