• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Unikátní osmdesátková stavba už nebude shlížet na Brno

  23.11.2023
  Simona Knotková

  Budova brněnského hotelu Myslivna, který z kopce v městské části Kohoutovice nabízel mimořádný výhled na město, mizí.

  Soukromý investor, který budovu od města koupil, tam postaví šestipatrový komplex s byty, hotelovými apartmány, restaurací nebo wellness. Zástupce investora Miroslav Gebas řekl, že stavba měla špatnou statiku. Podle historičky architektury Šárky Svobodové, která se na brněnskou architekturu 80. let specializuje, byl hotel plný uměleckých děl, z nichž byla část při demolici budovy zničena.

  „Hotel Myslivna reprezentoval tři dějinné epochy. Na místě stála stará kamenná myslivna, na jejímž půdorysu vznikla v letech 1938 až 1939 výletní restaurace podle návrhu Bohumila Turečka. Architekt Jan Dvořák, který navrhl podobu hotelu postaveného v letech 1980 až 1987, do svého návrhu budovu Turečkovy restaurace zapracoval,“ uvedla Svobodová.

  Hotel byl dlouho v majetku města, které do něj ale neinvestovalo. V hotelu se tak uchovala řada dobových uměleckých děl, které byly součástí interiéru. „Jen původní orientační značení od Jana Rajlicha mladšího bylo uměleckým dílem, stejně jako obrovské dřevěné reliéfy nebo autorská svítidla,“ uvedla Svobodová. Řada těchto předmětů se podle ní mohla stát součástí uměleckých sbírek brněnských muzeí.

  Gebas uvedl, že dělníci měli za úkol před demolicí demontovatelné součásti interiéru uskladnit. „Nemyslím si, že by byly všechny zničené, ale část z nich nebylo možné demontovat. Některé plastiky chceme v interiéru Nové Myslivny využít v hotelové lobby,“ řekl.

  Novou budovu navrhl architekt Jan Kyzlink, který se původní stavbou inspiroval a zachoval jeho půdorysnou stopu. Namísto vyhlídkových teras hotelové restaurace vyroste nad Kohoutovicemi vyhlídková restaurace s terasou na střeše celého komplexu, která bude přístupná veřejnosti. „Okolo budovy jsou naplánovaná také dětská hřiště a parková úprava, aby jej mohli lidé dál využívat jako výletní místo,“ doplnil Gebas.

  Stavbaři nyní starou budovu bourají, nový komplex by měl být hotový na jaře roku 2026.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte