• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ústečané bojují s parkováním, míst je málo a musí se platit

  16.2.2024
  Doris Drienová

  Problémy s parkováním v Ústí nad Labem netíží jen rezidenty. Nedostatek parkovacích míst je také u nemocnice, univerzity či u soudu na Střekově. Zástupci soudu se obrátili na samosprávu poté, co v okolí budov státních orgánů vznikla placená stání.

  Město ani obvod nicméně zatím řešení nemají. Vyhradili pouze několik míst, za která se neplatí.

  Zhruba 100 míst by potřebovali zaměstnanci soudu na Střekově. Mohou parkovat na placených místech, vadí jím, že tomu tak ještě před pár měsíci nebylo. Starosta střekovského obvodu Pavel Peterka (ANO) řekl, že jedním z důvodů, proč se místa kolem bytových domů ale také úřadu nebo školy zpoplatnila, bylo to, že někteří lidé odstavovali svá auta na neplacených místech i na několik dní. „Parkovali tady lidé, kteří šli na nádraží. Zaparkovali si auto, jeli na tři dny třeba do Brna, a to byl i jeden z důvodů, proč to vzniklo,“ okomentoval současný stav starosta.

  V okolí soudu zůstalo okolo 20 až 30 míst, která jsou zdarma. Parkovat tam může kdokoli. Místa nejsou pro zaměstnance státních orgánů vyhrazená. „My jsme tím chtěli udělat vstřícné gesto, ale pro ně je to málo,“ uvedl Peterka a doplnil, že v současné době se uvažuje o vzniku odstavného parkoviště u Mariánského mostu. „Takže oni by to taky mohli využívat,“ podotkl starosta. Parkoviště má sloužit pro obyvatele Střekova po dobu rekonstrukce mostu Dr. Edvarda Beneše. Peterka dodal, že zaměstnanci soudu mají vlastní parkování, které kapacitně nestačí. Mluvčí soudu Veronika Suchoňová řekla, že nemůže záležitost komentovat.

  Parkovací místa chybějí také u všech sedmi nemocnic, které spadají pod Krajskou zdravotní, řekla mluvčí společnosti Petra Roubíčková. „Zaměstnanci platí měsíčně za stálé a vyhrazené parkovací stání 200 korun nebo 500 korun. Podle toho, zda jde o stání venkovní, nebo kryté,“ doplnila mluvčí. „V případě parkování bez vyhrazeného místa – podle počtu vjezdů – jde o částku 30 korun za vjezd, maximálně však 150 korun za měsíc,“ řekla Roubíčková, podle které se vybrané prostředky investují zpět do oprav a údržby cest a dalšího rozvoje parkovacích míst. U ústecké Masarykovy nemocnice je k dispozici okolo 600 stání, ale chybí jich na 700. Po vybudování parkovacího domu, který by měl být podle předpokladu dokončen v roce 2027, a vybudování dalších parkovacích míst, by jich měl být dostatek.

  Také u ústecké univerzity bojují s nedostatečným počtem parkovacích stání. Kapacita je v současné době asi 400 míst, uvedla mluvčí univerzity Jana Kasaničová. „Zkapacitnění parkování je vedením univerzity plánováno, jednat by se mělo zhruba o 80 nových míst, zároveň budou diskutována chytrá řešení pro efektivní využívání stávajících parkovacích míst,“ řekla mluvčí. Vedení univerzity o kapacitě parkování diskutuje. Škola však chce předejít záboru dalších ploch, které nakonec nebudou stačit pro všechny. Do parkování má univerzita v plánu investovat odhadem 150 milionů korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte