Nekorektní příběh ústecké máničky. Své vzpomínky poskytl člen ústeckého undergroundu

Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své Paměti z karantény, což je název projektu muzea, jenž vznikl na počátku epidemie koronaviru. Muzeum zveřejňuje příspěvky na webových a facebookových stránkách. Informoval o tom ředitel muzea Václav Houfek.

„Nekorektně podaný příběh ústecké máničky je už jedenáctým dílem a navazuje na vzpomínky hospodských, pašeráků, odsunutých Němců či komiksového autora,“ uvedl historik a autor projektu Martin Krsek.

Příslušník ústeckého undergroundu Jiří Blackfoot Šerý se ve vzpomínkách věnuje mimo jiné svému působení v opravně elektropřístrojů v podniku Tesla Ústí nad Labem v sedmdesátých letech minulého století. Svým životopisem zareagoval mezi prvními na výzvu Muzea města Ústí nad Labem, aby senioři izolovaní karanténou v době koronaviru psali doma paměti. Muzejníkům se tak dostala do rukou historická výpověď s osobitým literárním pojetím, protkaným vulgarismy a nekompromisním pohledem na společnost v době komunistické diktatury.

„Samozřejmě nemůžeme pamětníky cenzurovat, připravili bychom tak tento důležitý historický pramen o autentičnost. Věříme, že to veřejnost přijme, a všechna ta sprostá slova je nepohorší,“ uvedl Krsek. Ukázky z textu zveřejnilo muzeum na facebookovém profilu. Kdo si bude chtít přečíst celý životopis, může navštívit muzejní knihovnu.

Výzva k zasílání vzpomínek platí, dokud budou trvat omezení života v rámci protiepidemického boje. Muzeum plánuje, že vybrané texty později vydá také knižně pod názvem Paměti z karantény 2020.

vera/čtk

Změny tras linek ústecké MHD. Od 1. července zmizí linka 52, přibude nová číslo 61

Včera, 10:10
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
26.8.2020
Sklizeň obilovin a řepky v Ústeckém kraji skončila. Výnosy jsou podprůměrné, nejnižší v celé republice....
Reklama