Nekorektní příběh ústecké máničky. Své vzpomínky poskytl člen ústeckého undergroundu

Nezvyklý pohled na minulost poskytl ústeckým historikům známý příslušník místního undergroundu Jiří Šerý. Sepsal své Paměti z karantény, což je název projektu muzea, jenž vznikl na počátku epidemie koronaviru. Muzeum zveřejňuje příspěvky na webových a facebookových stránkách. Informoval o tom ředitel muzea Václav Houfek.

„Nekorektně podaný příběh ústecké máničky je už jedenáctým dílem a navazuje na vzpomínky hospodských, pašeráků, odsunutých Němců či komiksového autora,“ uvedl historik a autor projektu Martin Krsek.

Příslušník ústeckého undergroundu Jiří Blackfoot Šerý se ve vzpomínkách věnuje mimo jiné svému působení v opravně elektropřístrojů v podniku Tesla Ústí nad Labem v sedmdesátých letech minulého století. Svým životopisem zareagoval mezi prvními na výzvu Muzea města Ústí nad Labem, aby senioři izolovaní karanténou v době koronaviru psali doma paměti. Muzejníkům se tak dostala do rukou historická výpověď s osobitým literárním pojetím, protkaným vulgarismy a nekompromisním pohledem na společnost v době komunistické diktatury.

„Samozřejmě nemůžeme pamětníky cenzurovat, připravili bychom tak tento důležitý historický pramen o autentičnost. Věříme, že to veřejnost přijme, a všechna ta sprostá slova je nepohorší,“ uvedl Krsek. Ukázky z textu zveřejnilo muzeum na facebookovém profilu. Kdo si bude chtít přečíst celý životopis, může navštívit muzejní knihovnu.

Výzva k zasílání vzpomínek platí, dokud budou trvat omezení života v rámci protiepidemického boje. Muzeum plánuje, že vybrané texty později vydá také knižně pod názvem Paměti z karantény 2020.

vera/čtk

Změny tras linek ústecké MHD. Od 1. července zmizí linka 52, přibude nová číslo 61

Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
8.7.2020
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
2.7.2020
Od 2. července do 6. září budou na zámku Nový hrad v Jimlíně na Lounsku...
30.6.2020
Nejnavštěvovanější památka v Litoměřicích, vyhlídková věž Kalich, se od 1. července opět otevře turistům. Po...
30.6.2020
Na Chomutovsku dnes oficiálně skončí provoz hnědouhelné elektrárny Prunéřov I. Za svou třiapadesátiletou existenci vyrobila...
28.6.2020
Od 1. července se změní trasy některých linek městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem....
Reklama