• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Náměstek hejtmana Komínek cestoval s partnerkou v době pandemie koronaviru za peníze občanů do Vietnamu

  15.4.2020
  Marcel Mihalik

  Za peníze z eráru dopřáli si rozmaru. Náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM) vycestoval s partnerkou, starostkou Jirkova, Darinou Kováčovou (ANO), za peníze daňových poplatníků do Vietnamu. Šestidenní zahraniční cesta vyšla na 393 900 korun.

  V krajském zastupitelstvu jsou političtí rivalové, ale v soukromí jsou to zamilované hrdličky. Zatímco komunistický náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek spoluvládne Ústeckému kraji s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), starostka Jirkova Darina Kováčová (ANO) je opoziční krajská zastupitelka a měla by krajskou vládu hlídat, konfrontovat a konstruktivně kritizovat.

  Jiří Gaudl Chomutov podnikatel ODS

  Politik ODS si v Chomutově z dotace postavil soukromou haciendu. Ústecký kraj vedený KSČM v tom nic špatného nevidí

  hejtmanka

  “Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

  Jenže to se neděje. Alespoň ne v dopravě, kde odbor pod vládou jejího partnera nakoupil předražené autobusy nebo utratil za tři roky 64 milionů korun za právní služby. Ba co víc. Kováčová se dokonce v únoru zúčastnila šestidenní zahraniční cesty do Vietnamu, kde byla členkou krajské delegace společně s Komínkem, náměstkem pro regionální rozvoj Zdeňkem Matoušem, vedoucím odboru dopravy Jindřichem Fraňkem a vedoucím odboru rozvoje Pavlem Hajšmanem. Upozornil na to server zpravyzeseveru.cz.

  Jazyk či postel jako kritérium?

  Je tak legitimní otázkou, zda se Kováčová náhodou nenechává cestou politicky uplácet? Žádný transparentní klíč, který by určoval, kdo na jakou zahraniční cestu má vycestovat, Ústecký kraj nemá. Výběr je čistě na Radě Ústeckého kraje. „O složení delegace ze zástupců Ústeckého kraje rozhodovala (jako u všech zahraničních cest) Rada Ústeckého kraje, a to na základě tematického zaměření cesty a návaznosti na předchozí jednání,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Jelikož je členem Rady ÚK Komínek a komunisti v ní mají převahu, je tak zřejmé, jakým klíčem se Kováčová do delegace dostala.

  Fetujete? Zaútočil náměstek Dinda na kolegu z chomutovského zastupitelstva

  „Své svědomí mám ohledně zahraniční cesty čisté, jsem členkou zahraniční komise kraje, cesta byla řádně schválena radou kraje a v souladu s platnými předpisy. Mluvím francouzsky, anglicky a trošku německy, s vietnamskou komunitou máme v našem okrese jako město velice dobré vztahy,“ napsala Darina Kováčová ve svém vyjádření.

  Kromě toho, že klíčem pro výběr členů delegace mohla být v tomto případě asi postel, je tu další kuriozita. Cestu krajským papalášům neorganizoval krajský úřad s 500 zaměstnanci, jak by si občan představoval. Navíc mimo jiné podle personálního auditu 100 úředníků z 500 zaměstnaných bere peníze na krajském úřadě za nic. Na zorganizování cesty si úřad najal firmu 1Big Europe a.s., která pro kraj podobné cesty organizuje od nástupu komunistů do čela kraje. Za „výlety“ politiků už společnost z krajského rozpočtu vysála 3,5 milionu korun.

  Chomutovský politik Gaudl si z dotací postavil rodinný klub. Vjezd hlídá zákazová značka nelegálně

  Zatímco zpáteční letenku z Prahy do Ho Či Minovo by úředník odboru kanceláře hejtmana přes vyhledavače letenek našel za v průměru 18 tisíc korun, agentura tu samou letenku našla za téměř 70 tisíc korun. Pravda je, že nejspíš ve VIP 1. třídě. Nestačila by ale krajským politikům z KSČM, ČSSD a hnutí ANO ekonomická třída? Nebo jsou snad něco víc než jejich voliči?

  Krajští politici nejsou jediní, kdo cestují za peníze z eráru. Zahraniční mise českých poslanců vyjdou sněmovnu letos na necelých 30 milionů korun.

   

  Kandidátku nepovede

  Komínek měl ambice kandidovat na hejtmana. Jeho nominace ale v únoru na krajské konferenci KSČM neprošla. Spolustraníci dali přednost před populárnějším Komínkem méně známému Radku Černému, dlouholetému starostovi Lovečkovic na Litoměřicku. Už to vypovídá o důvěře „soudruhů“ v Komínka. Komunisté se tak s nelibostí museli vypořádat s tím, že současný hejtman Bubeníček již odmítl své křeslo obhajovat.  Nepřehlédněte