Další papaláš. Neoprávněný plat a odměny 750 tisíc pro poradce hejtmana

Třičtvrtě milionový plat a odměny vyplatil Ústecký krajský úřad pod vedením hejtmana Jana Schillera /ANO/ jeho poradci Janu Richterovi /ANO/. Jenže neoprávněně. Po dohodě zajišťující statisícový měsíční příjem poradkyni hejtmana Vladislavě Marschallové /ANO/ z Krajské zdravotní, jde o další případ papalášství ANO v Ústeckém kraji.

Jan Richter je poradce hejtmana, poslanec a hlavní manažer ANO. V loni pobíral plný plat člena zastupitelstva Ústeckého kraje, ačkoliv měl jako poslanec dostávat jen 40 procent. Podle zjištění serveru Hlídací pes a DeníkN to vyplývá z výsledku kontroly, kterou iniciovali ústečtí krajští zastupitelé.

Richter byl zastupitelem v Ústeckém kraji a předsedou finančního výboru do loňských krajských voleb. Pobírat plný plat mohl až do začátku roku 2020, kdy začal platit zákon, podle kterého mají uvolnění zastupitelé nárok pouze na 40 procent odměny. Richter, který byl zároveň poslanec, tak měl od 1. ledna 2020 do konce volebního období dostávat místo 90 559 korun měsíčně jen 36 223 korun. To se ale podle kontrolní skupiny ustavené finančním výborem krajského zastupitelstva nestalo.

Kontrolní skupina zjistila, že Richterovi bylo neoprávněně vyplaceno zhruba 750 tisíc korun, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Kromě běžného platu dostal v plné výši i tříměsíční odchodné.

Smlouvy trafikantů ANO ústecké hejtmanství prověřovat nebude. Jsou podložené, tvrdí Schiller

Richter potvrdil, že plat v plné výši skutečně dostával. Byl to podle něj omyl a peníze hodlá vrátit. „Ano, sám jsem na to přišel při přípravě daňového přiznání s mou daňovou poradkyní a upozornil jsem úřad,“ uvedl Richter.

Členové kontrolní skupiny nechtěli případ veřejně komentovat. „Nezákonné věci byly kontrolou zjištěny, ale nyní se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl krajský zastupitel Vladimír Vlach (Piráti). Hejtman ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) má být se závěry seznámen v úterý.

Zastupitelé zkoumali také smlouvu, podle níž má Richter do roku 2024 radit hejtmanovi na poloviční úvazek za 5 tisíc čistého v resortech školství, cestovního ruchu, regionálního rozvoje, památkové péče a sportu. Kontrola měla dospět k závěru, že vykazoval činnost, kterou nemá v popisu práce, nebo si vykazuje činnosti, kterých se vůbec neúčastnil.

„Smlouvy uzavřené na Krajském úřadě asi není třeba prověřovat, protože ty jsou tady uloženy, jsou podloženy výkazy prací, takže ty prověřovat nebudeme,“ uvedl hejtman Schiller letos v březnu poté, co se objevila informace o statisícové smlouvě jeho další poradkyně, tehdejší místopředsedkyně krajského ANO Vladislavy Marschallové.

Nejdražší krajský úředník má nové působiště. Stal se ředitelem úřadu Ústeckého kraje

Právě tento případ spustil následnou kontrolu poradenských smluv na ústeckém krajském úřadě.

Odhalení smlouvy s údajně fiktivním plněním hejtmanovy poradkyně Marschallové stálo mimo jiné místo šéfa představenstva ústecké Krajské zdravotní Jindřicha Zetka, kterého po odvolání bleskově nahradil dnes opět ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

Ústecký kraj jako pokladnička trafikantů hnutí ANO. Nově je otevřena i pro exministra Vojtěcha

Smlouva političky za ANO Marschallové v Krajské zdravotní však nebyla jediná. „Paní Marschallová má poradenskou smlouvu u hejtmana na kraji za cca 50 tisíc korun měsíčně, k tomu donedávna měla další dvě poradenské smlouvy v Krajské zdravotní s měsíčním plněním 130 tisíc. Jan Richter vedle toho, že je poslancem a hlavním manažerem hnutí ANO, tak je rovněž také placeným poradcem hejtmana,“ uvedl tehdy pro předseda zastupitelů STAN Filip Ušák.

Jan Štoll/ČTK

30.7.2021
Ústecká Krajská zdravotní, která spravuje sedm nemocnic v kraji, má nedostatek sester. Péče o pacienty...
19.7.2021
Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o...
22.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.6.2021
Sobotní policejní zákrok proti zfetovanému muži v Teplicích stále vzbuzuje rozporuplné názory. Místní Romové zuří...
21.6.2021
V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře...
18.6.2021
Policie obvinila 12 zastupitelů Krupky na Teplicku. Podle kriminalistů prodali pod cenou pozemek o rozloze...
18.6.2021
Zdevastovaný a vyhořelý dům stojící vedle hlavní silnice v Mladoboleslavské ulici ve Varnsdorfu na Děčínsku...
10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
8.6.2021
Ústecký kraj se v srpnu opět pokusí prodat v dražbě nepotřebný majetek. Koupit lze soubor...
4.6.2021
S postcovidovým syndromem se pacienti léčí i řadu měsíců. Dýchací potíže, problémy s mobilitou a...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
Reklama