Krajský úřad je veden neefektivně. Komunisté v Ústeckém kraji čelí opoziční kritice i kvůli rozpočtu

Osmým rokem vládnou v Ústeckém kraji komunisté s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. Podezřelé akce napáchané předchozími vládami je ale nechávají v klidu a sami přihlížejí neefektivnímu řízení úřadu. Navíc podle opozice drancují rozpočet.

Vzorovým příkladem je přivírání očí nad podezřelým počinem Jiřího Gaudla. Chomutovský člen oblastní rady ODS bez velkého vlivu, za to však s pocitem pověstné ochranné ruky Alexandra Nováka (bývalý starosta Chomutova a senátor – pozn. red.) v zádech, si totiž z šestimilionové krajské dotace určené na klubovnu pro rybáře postavil “rodinný” dům. Jednou z podmínek pro přiklepnutí peněz daňových poplatníků bylo pořádání veřejných akcí. Gaudl ale žádné nepořádá. „Nepořádám akce, jen v rámci členské základny,“ potvrdil pro Náš REGION. Členskou základnu tvoří podle výroční zprávy Gaudlova rodina.

Chomutovský politik Gaudl si z dotací postavil rodinný klub. Vjezd hlídá zákazová značka nelegálně

Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) pravý účel vyčerpané krajské dotace ve výši 6 milionů korun kontrolovat odmítá, přestože o něm ví. Úředníci kontrolovali pouze dokumenty. „V rámci administrativní kontroly nebyla shledána žádná pochybení a žádné nedostatky. V současné době, více než devět let od realizace, se krajský úřad k uzavřeným projektům již nevrací,“ odepsali úředníci na dotazy redakce. Mrhání veřejnými prostředky tak nejšpíš nezajímá komunisty vládnoucí v Ústeckém kraji. Je otázka, jak dlouho nebude podezřelá dotace zajímat ani policii a státní zastupitelství, která by se měla řídit dle zásad oficiality.

Živí zbytečné úředníky

Komunisté úspěšně blokují i snahy o efektivnější řízení krajského úřadu. „Největší nedostatky jsou v oblasti systémového přístupu k řízení úřadu a celkového strategického řízení. Výrazné rezervy jsou rovněž v oblasti využití lidského potenciálu a v efektivním rozdělení personálních kapacit. Řada těchto nedostatků je dána nedostatečným využíváním informačních systémů a manuálním, či papírovým zpracování dat,“ píše se v auditu z roku 2018, který si kraj objednal za dva miliony korun u společnosti Deloitte.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

S trochou nadsázky se dá říct, že kontrolní zpráva lidově řečeno říká, že úředníci na krajském úřadě za peníze daňových poplatníků kafíčkují, dostatečně nevyužívají svůj potenciál, a někteří jsou tam dokonce úplně zbyteční. Za tento stav je zodpovědný ředitel úřadu Milan Zemaník, který je ve funkci už 12. rokem, přišel za bývalého hejtmana z ODS Jiřího Šulce (mimo jiné v současné době nepravomocně odsouzený za tzv. za zlaté padáky – pozn.red.), a zřejmě mu nejde o nic víc, než o to doklepat to na této židli do důchodu, neboť mu je 64 let. Svědčí o tom jeho přístup k pracovní skupině, kterou hejtman sestavil a která se rok auditní zprávou zabývala.

Praha 6 přihrává kšefty spolužákům starosty Koláře z „plzeňských práv“

„Dokud Zemaník nebude doporučení podporovat a řídit se jimi, žádné změny se neudělají,“ citoval idnes.cz opozičního zastupitele Petra Urbánka (ANO). Audit podle něj nedoporučuje jen redukci úředníků, ale spoustu dalších opatření, zřízení dalších důležitých pozic a posílení úřadu v jiných oblastech, aby se jeho chod zefektivnil a poskytoval lepší služby občanům. „Ale to se neděje a mám obavu, že do konce volebního období se nic zásadního realizovat nebude,“ dodal Urbánek.

Právníci: Analýzy Kolářových spolužáků jsou předražené

Kritiku si zaslouží i rozpočet Ústeckého kraje sestavovaný pod heslem „Po nás potopa“. Krajský rozpočet počítá s příjmy 19,97 miliardy korun a s výdaji 20,84 miliardy. Proti loňsku je tak vyšší o dvě miliardy korun. Významně ho zvýšily peníze do dopravy, kdy kraj nakupuje vlastní autobusy. Opozice by však víc peněz dala do investic. „Rozpočet by se dal vytvořit lépe. Jsou tam finanční prostředky, které netvoří další peníze a rozvoj kraje. V rozpočtu je vysoká zadluženost, nevyužívají se investice, jak by měly, a celkově jsou investice pozadu,“ řekl Jiří Kulhánek (ODS).

 

Krajské volby 2020

Už na podzim mohou nejen čtenáři zpravodaje Náš REGION, ale i ostatní obyvatelé Ústeckého kraje ohodnotit práci současného politického vedení . Budou totiž volby a každý volič dostane šanci zvolit si někoho jiného, pokud nebyl se současným stavem a vývojem spokojený.

 

Kdo vedl kraj

Jiří Šulc (ODS) ve funkci 2000 – 2008

Jana Vaňhová (ČSSD) ve funkci 2008 – 2012

Oldřich Bubeníček (KSČM) ve funkci 2012 až dosud

 

Včera, 13:40
Až 8 let svobody může stát ženu a muže krádež čokolád za pár korun. Žena...
Včera, 11:35
Staví se v děčínské historické čtvrti Podmokly. Rekonstrukce byla dříve pozastavena kvůli sporům s římskokatolickou...
Včera, 08:55
Celkem 13,5 kilometrů železniční trati mezi Oldřichovem u Duchcova a Litvínovem se dočká úprav. Cestující...
uprhlíci, děti, migrace
27.3.2020
Více lidí zemřelo, než se jich v Ústeckém kraji narodilo. O růst počtu obyvatel se...
27.3.2020
Jedni slavili, jiní hráli karty. Za běžného stavu normální. Jenže v době stavu nouze, který...
26.3.2020
Mladé ženy z českého pohraničí mohou najít štěstí s východními Němci. V některých tamních oblastech...
pozitivní test na koronavirus
26.3.2020
Domov pro seniory U Trati v Litoměřicích je v karanténě. Jeden z jeho obyvatel měl...
26.3.2020
Dva mladíci z Děčína dostali každý pokutu 10 tisíc korun. Strážníci je potkali v centru...
26.3.2020
Krádež monitoru v hodnotě 3500 korun se nevyplatila. V době nouzového stavu jsou trestní sazby...
26.3.2020
Botanická zahrada v Teplicích, Zoopark Chomutov nebo kino Hraničář v Ústí nad Labem veřejnosti umožňují...
Reklama