Pamatujete na tragédii v Krupce? Kdyby pyrotechnik nezasáhl, obětí mohlo být mnohem víc

Největší tragédie při odsunu sovětských vojsk z Československa si vyžádala 17 obětí. Před třiceti lety v Krupce-Bohosudově explodovala munice v tanku sovětské armády. Hrozilo, že jich bude ještě víc, je přesvědčen pyrotechnik Václav Bilický. Na místě výbuchu tehdy stál před rozhodnutím, zda vzít do zaječích, nebo zasáhnout.

Jako krajský pyrotechnik dostal Bilický nařízeno jet osudný den do Mostu, kde si některý z dělníků schoval sovětskou minu. Po jejím naložení se vracel s kolegou zpátky do Ústí nad Labem. „Protože jsem nerad jezdil stejnou cestou tam a zpět, jeli jsme přes Bohosudov. Když jsme přijížděli ke kostelu, ozval se výbuch,“ popsal. „Povídám Mirkovi (kolega Bilického ve voze): ‚Otoč to, jedem se podívat, tam něco bouchlo.‘ Vrata areálu byla dokořán, vojáci nikde, po cestě jsme narazili na tankový motor,“ řekl.

Na místě výbuchu desítky vojáků a důstojníků pomáhaly raněným. Mezi nimi byla podle Bilického hořící louže nafty, z níž vykukovaly dělostřelecké granáty, u kterých se ulomily zapalovače tak, že byla obnažena část s rozbuškou. „Kdyby se přehřála, tak by to bouchlo. Hasiči tam ještě nebyli, Sověti tam pobíhali, tak jsem našel lopatu a s kolegou jsme granáty dali pod hladinu hořící nafty s olejem. Bylo nutné rozhodnutí, buď vezmeme do zaječích, nebo zasáhneme, tak jsme se o to pokusili a ono to vyšlo,“ uvedl Bilický.

Blahobyt sovětských soudruhů. Na zvěřině z vládní rezervace si jako jeden z posledních totalitních funkcionářů pochutnával i Černěnko

Pokud by nastal výbuch, odnesli by to podle něj přijíždějící hasiči a vojáci. Hasičům poté sebral jednu hadici a vodou stříkal munici v bednách v okolí tanků. „Největší zásluhu na tom, že se po prvotním výbuchu nic dalšího nestalo, měli ti kluci, kteří vytáhli hořící tank na plochu před garáže. Kdyby to bouchlo v garáži, kde bylo asi 20 tanků a velké množství munice, tak by byla exploze tak mohutná, že by spadl i kostel, za kterým jsem právě projížděli,“ řekl Bilický.

Oběťmi byli vojáci z tankové čety. Roztrhaná těla odnášeli na nosítkách zdravotníci, kteří si podle Bilického ani nestihli obléct bílé pláště. Výbuch utrhl jedenáctitunovou věž tanku i s hlavní a odnesl ji 78 metrů daleko. Malou věžičku tanku s poklopem, která byla detonací odmrštěna, má Bilický ve svém Muzeu pyrotechnické asanace Ralska.

Pohřeb se konal v Milovicích, v Krupce vznikl pomník obětí, k němuž v roce 2019 přijela zavzpomínat sestra jednoho ze zemřelých vojáků z Kazachstánu. Sovětský důstojník po události navrhl pro Bilického a jeho kolegu vyznamenání. „Měl jsem telefonát, zda přijmeme vyznamenání od okupačních vojsk, co jsme mohli dělat, naše ministerstvo ocenilo pouze hasiče,“ uvedl Bilický, který vyznamenání nakonec dostal v roce 2018 od ministra obrany Ruské federace.

Na hřbitov do Krupky se kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem v den výročí Bilický nechystá, vzpomene si doma v Ralsku. „Jako pyrotechnik jsem byl zvyklý na ledasco, člověk otrne, ale toto byl opravdu masakr,“ uzavřel.

adp/ČTK

10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
15.4.2021
V Teplicích se dítě napilo kuchyňského přípravku na čištění odpadu a kanalizace. Žíravina je velmi...
16.3.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
16.3.2021
Kvůli účasti na nelegální oslavě v teplickém hotelu podnikatele Petra Bendy končí ve funkci ředitele...
1.3.2021
Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty,...
25.1.2021
V teplickém hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava místního podnikatele Petra...
14.1.2021
Severočeští vodohospodáři nabádají zákazníky k ochraně vodoměrů a vodovodních přípojek, v mrazech praskají. Havárie potrubí...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
15.12.2020
Restaurace chtějí pokračovat v protestu proti vládním opatřením, některé budou mít otevřeno i po 20....
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
Reklama