16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Útok u Helgolandu vedla rakouská fregata Schwarzenberg. I ta patří do našich dějin

Další fotky

Rakousko se nikdy nemohlo počítat mezi námořní velmoci, ale když už se jeho lodě pustily do boje, jejich kapitánům nechyběly velitelské schopnosti a námořníkům statečnost. Tak jako 9. května 1864 u Helgolandu, malého souostroví v Severním moři.

Reklama

V době války o Šlesvicko-Holštýnsko Dánové blokovali Německému spolku přístup k severoněmeckým přístavům v ústí Labe, především k Brémám a Hamburku. Německý spolek (Deutscher Bund) v letech 1815 – 1866 jako politický svazek sdružoval státy s německy mluvícím obyvatelstvem, hlavně Prusko, Bavorsko, Württembersko, Hannoversko, Sasko a Rakouské císařství, pochopitelně včetně zemí Koruny české.

Rakousko, které jako jediný člen Německého spolku disponovalo potřebnou námořní silou, za účelem uvolnění této blokády přesunulo začátkem května roku 1864 ze Středozemního do Severního moře své dvě šroubové fregaty Radetzky a Schwarzenberg. Za pruskou stranu se k nim připojily dva dělové čluny Basilisk a Blitz a kolesový parník Preussicher Adler. Tato nepříliš silná flotila vyplula 9. května 1864 pod velením kapitána Wilhema von Tegethoffa k Helgolandu, kde se nacházela jen tříčlenná dánská flotila sestávající také ze dvou šroubových fregat Nils Juel a Jylland a šroubové korvety Heimdal. Dánské lodě však byly modernější a lépe vyzbrojené a měly i lépe vycvičené posádky.

Před 170 lety český maršál Radecký slavně vítězil v Itálii. Jenom se o tom dřív moc nemluvilo

Kolem poledne 9. května 1864 došlo k vizuálnímu kontaktu mezi oběma flotilami a o dvě hodiny později zahájil kapitán von Tegetthoff palbu ze své velitelské fregaty Schwarzenbeg. Rakouský kapitán si byl vědom převahy dánských děl, která měly větší účinnost zejména při střelbě na větší dálku. Rozhodl se proto vzdálenost mezi loďmi zkrátit a o tuto výhodu Dány, pokud možno připravit.

Po dvou hodinách boje byly od sebe nepřátelské flotily vzdálené už jen asi 370 metrů. Fregata Schwarzenberg za tu dobu utrpěla 153 zásahů, několikrát na ní hořelo a pětina mužů byla zabita. Ztráty, byť ne tak značné, utrpěli i Dánové. Proto se lodě od sebe odpoutaly, posádky začaly opravovat nejhorší škody a připravovat se k novému střetu.

Byl zvyklý velet z hřbetu koně a prohrál bitvu u Hradce Králové. Ne však vlastní vinou

Mezitím však bylo v Londýně dohodnuto příměří, na jehož základě by museli Dánové blokádu baltských přístavů ukončit tak jako tak. Další boj tedy ztratil smysl a dánský velitel, kapitán Edouard Suenson, se proto rozhodl bojiště opustit, i když měl větší naději na vítězství. Von Tegetthoff dostal nedlouho poté rozkaz odplout do saského Cuxhavenu a provést v přístavu nejnutnější opravy.

FOTO: Bitva u Helgolandu 1864

Bitva u Helgolandu 1864 - Bitva u Helgolandu podle Puettnera, vpředu hoří rakouská vlajková loď Schwarzenberg. – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Dánská šroubová fregata Jylland – wikipedidBitva u Helgolandu 1864 - Dánské lodě v popředí, vlevo vzadu hořící fregata Schwrzenberg – wikipediaBitva u Helgolandu 1864 - Helgoland – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Kapitán Wilhelm von Tegetthoff vedl skupinu lodí Německého spolku do bitvy u Helgolandu – wikipedia
Další fotky
Bitva u Helgolandu 1864 - Mapa Německého spolku – členské státy (tmavě zeleně) – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Německý solek 1815 – 1866 – wikipediaBitva u Helgolandu 1864 - Pomník kapitána Edouarda Suensona v Copenhagenu – wikipeidaBitva u Helgolandu 1864 - Šroubová loĎ Schwarzenberg – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Vlajka Dánska – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Znak Německého spolkcu – wikipedieBitva u Helgolandu 1864 - Vlajka Německého spolku – wikipedie

Bitva o Helgoland tedy skončila nerozhodně. Každá ze stran měla poškozenou jednu šroubovou fregatu, i když ta dánská na tom byla o něco lépe než rakouská. Závažnější politické důsledky tato bitva neměla. Na památku rakouských námořníků, kteří zemřeli v této bitvě, postavilo Německo v Ritzebüttelu v Cuxhavenu památník.

 

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama