Brněnskému dopravnímu podniku působí vandalové na vozech a dalším vybavení stále větší škody. Firma situaci řeší s policií a snaží se vymyslet strategii, která by tento trend zastavila, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Každoročně rostou i náklady na odstraňování škod. Zároveň letos prudce vzrostl počet případů, kdy mladí lidé naskakují na tramvaje zvenčí a jedou buď na spřáhle, na střeše či různě zavěšeni na vozech.
„Rok od roku stoupají náklady, které musíme vynaložit na opravu vozů po jejich poškození vandaly. Množství případů i výše škod v posledních měsících výrazně stouply, čemuž nemůžeme dál jen přihlížet,“ řekl generální ředitel Miloš Havránek. Škody na vozech a dalším majetku činily za loňský rok rekordních 6,3 milionu korun, což je téměř o dva miliony více než v letech 2021 a 2022. Nejčastěji jde o posprejování vozidel, poškrábání nebo rozbíjení oken a poškozování interiéru.
Dopravní podnik už přijal několik opatření, která by mohla pomoci problémům s vandalstvím předcházet. „Zejména oslovujeme řidiče, aby na konečných zastávkách ve večerních hodinách sledovali dění kolem vozu a v případě podezřelého chování kontaktovali dispečink nebo městskou policii. Přísnější opatření jsme přijali i ve vozovnách, abychom zamezili možnému vniku do areálu a ničení zaparkovaných vozů,“ uvedl Havránek. Už řadu let také podnik lepí na okna ochranné fólie, jejichž výměna je desetinásobně levnější než výměna okna. Posprejované vozy okamžitě stahuje z provozu, aby „dílo“ vandalů nebylo vidět v ulicích. Pomocníkem jsou také kamery ve vozech se záznamem, který slouží při policejním vyšetřování. Nyní už má kameru 217 vozidel, počet každoročně roste. Cekem podnik provozuje zhruba 750 vozidel.
Obzvlášť se nyní podnik s policií věnuje fenoménu jízdy na spřáhlech či na střeše. Na střeše může člověka zasáhnout elektrický proud, nebezpečný je i pád z tramvaje za jízdy. Jde o nelegální záležitost, proto podnik podal několik trestních oznámení na neznámého pachatele. Podnik bude s policisty a strážníky promýšlet další možné kroky, které by vedly k omezení vandalství a nebezpečného chování. „Velké riziko vidíme v sociálních sítích, jejichž prostřednictvím mladí sdílejí své činy, čímž mohou inspirovat další vrstevníky. Obracíme se tímto na rodiče, učitele a další osoby pracující s dětmi, aby pomohli šířit osvětu týkající se nebezpečí, které takové počínání může způsobit. Rovněž prosíme cestující, aby případy hlásili řidiči nebo policii,“ řekl Havránek.
Zdroj: ČTK