3℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

V hlavní roli holohlavý detektiv. Elegán s lízátkem, dokonale padnoucím oblekem a elegantním vystupováním

Diváci, kteří milují detektivní seriály, si určitě vzpomenou na ve své době i u nás velice oblíbený seriál Kojak. Jistě si každý vybaví zejména dokonale holou hlavu hlavního představitele. Koneckonců rčení „vypadáš jako Kojak“ (myšleno tím holohlavé muže) téměř zlidovělo. Jeho dalším typickým atributem bylo lízátko, podobně jako všudypřítomný nedokouřený doutník pro seriálového detektiva Columba. Filmový manhattanský detektiv Theo Kojak je však oproti Columbovi ve věčně pomačkaném baloňáku švihák s dokonale padnoucím oblekem a elegantním vystupováním.

Poručíka Kojaka bravurně ztvárnil charismatický herec Telly Savalas a stal se tak prvním a nejvýraznějším představitelem této kriminalistické historie. Seriál se natáčel od roku 1973 do roku 1978. Tento úspěšný seriál dosáhl pěti sérií a čítá 118 epizod. V roce 1974 získal detektivní seriál dokonce i cenu Emmy. V českém dabingu Tellyho Savalase namluvil vynikající dabér a herec Miroslav Moravec. Málokdo si asi všiml, že hereckým partnerem a kolegou byl Tellymu Savalasovi jeho bratr Georg, jenž mu ztvárnil kolegu, detektiva Stavrose.

Sympatický a skromný detektiv v baloňáku, který si získal přízeň diváků po celém světě

Postava Kojaka vznikla podle námětu filmu Marcus Nelson Murders, který byl natočen v roce 1973 na motivy románu spisovatele Selwyna Rabba. Představitel detektiva byl synem řeckých přistěhovalců a narodil se 21. ledna 1922. Za 2. světové války sloužil v americké armádě a byl vyznamenán. Poté vystudoval psychologii na Kolumbijské univerzitě, což se mu jistě později hodilo i pro roli oblíbeného detektiva. Savalas se také uplatnil jako zpěvák.

Přivedla na svět Hercula Poirota, aby luštil detektivní záhady. Přinejmenším jednu však zažila i na vlastní kůži

 

Měl již divadelní zkušenosti, ale s televizním herectvím začal až v roce 1959, kdy si zahrál soudce v inscenaci Přines domů dítě. V roce 1965 účinkoval ve snímku Největší příběh všech dob. Kvůli roli Piláta Pontského si musel oholit hlavu a tato image se Tellymu tak zalíbila, že u ní zůstal i nadále. To se mu velice vyplatilo. Telly Savalas pak ztvárnil role ještě v mnoha dalších filmech a seriálech. Díky svému vzhledu v nich hrál zejména protřelé padouchy a muže drsných mravů.

Zemřel v Los Angeles 22. ledna 1994, den po svých dvaasedmdesátých narozeninách.

I po jeho smrti nadále vznikaly pokusy navázat na motivy úspěšného seriálu, které však již nikdy nedosáhly takového úspěchu. Doposud poslední záměr oživit tento seriál pochází z roku 2016, kdy se měl stát představitelem Kojaka herec Vin Diesel.

FOTO: Telly Savalas

Telly Savalas - KojakTelly Savalas - Inspektor KojakTelly Savalas - HollywoodTelly Savalas - Telly Salavas

Ať už případné další pokusy o vzkříšení seriálu Kojak skončí v budoucnu jakkoli, určitě nikdo z nás na nepřekonatelně charismatického sympaťáka Tellyho Savalase v roli Kojaka nezapomene.

Včera, 18:30
Jistě znáte divadelní hru či film Naši furianti. Stroupežnický zde humornou formou vylíčil poměry ve...
Včera, 17:00
Ludvík XIV. se potom svěřil, že s ní zažil, co ještě nezažil, a to byla její...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
U nás je to poměrně mladá tradice, začal se zdobit teprve na konci 19. století....
Včera, 12:30
Stejně tak, jako děti, i docela malá mláďata musí někdy cestovat. Je to vlastně otázka...
Včera, 11:00
Skoro se chce říct, to byly časy. Ano, byly a měly také svá pravidla i...
Včera, 09:00
S rybníky a rybami si spojujeme hlavně jižní Čechy, ale ani jižní Morava není ze...
7.12.2019
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
7.12.2019
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
7.12.2019
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
7.12.2019
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Reklama