V kraji létá téměř 30 let. Záchranářský vrtulník v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů

9.8.2020
Redakce

Leteckou záchrannou službu (LZS) financuje zejména ministerstvo zdravotnictví, menším dílem pak pojišťovny a také Ústecký kraj.

Celostátně zajišťuje službu deset středisek LZS. „Tvoří jakousi nadstavbu či elitní doplněk péče poskytované ‚pozemními‘ výjezdovými skupinami jednotlivých krajských záchranek,“ uvedl mluvčí záchranné služby Prokop Voleník.

Pro středisko LZS Ústí nad Labem je obvyklou zásahovou oblastí území celého Ústeckého kraje, dále pak část Karlovarského kraje, který vlastní LZS nemá. Časté jsou podle mluvčího také zásahy ve středních Čechách a v Libereckém kraji. „Zejména v situacích mimořádných událostí s větším počtem vážně zraněných či jako výpomoc v případech, kdy je události nejbližší LZS v jiném vzletu,“ řekl Voleník.

Kámen, který není ve svém lůžku

Kounovské kamenné řady ve vleku těžby dřeva

Naprostá většina zásahů letecké záchranné služby se v posledních několika letech uskutečňuje přímo v terénu u pacienta. „Z nich pak jasně dominují zásahy u pacientů s vážným úrazem, cévní mozkovou příhodou či s akutním srdečním infarktem,“ řekl Voleník. Dlouhodobě se LZS specializuje také na zásahy u pacientů v nepřístupných terénech. Funguje i přeshraniční spolupráce s Německem, není ale tolik využívaná. Ze statistických údajů podle Voleníka vyplývá, že jde obvykle o jeden až dva zásahy ročně.

V Ústí nad Labem provozuje vrtulník od roku 1993 nestátní provozovatel DSA, který byl ve veřejné zakázce ministerstva zdravotnictví v lednu 2020 vybrán jako vítězný uchazeč pro stanoviště i pro další období 2021 až 2028.

vera/čtk

Jak bude vypadat okolí jezera Milada. Do soutěže se přihlásilo 15 týmůNepřehlédněte