• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Praze se bude tančit proti násilí. Akce má upozornit na obtěžování a týrání žen

  13.2.2018
  Šárka Turčeková

  Ve středu na svatého Valentýna proběhne v Praze akce Tancem proti násilí. Skrze událost chce Česká ženská lobby upozornit na problematiku násilí na ženách. Situace je v Česku alarmující, fyzické nebo sexuální násilí zažila každá třetí žena. Běžný je dokonce obchod se ženami nebo jejich nucení k prostituci.

  „V Česku je situace alarmující, fyzické nebo sexuální násilí zažilo 32 procent žen, tedy téměř každá třetí žena. Pojďme s tím něco udělat a dejme najevo, že násilí na ženách a dívkách nebudeme tolerovat,“ řekla Hana Stelzerová, ředitelka Českého ženského lobby.

  Akcí se tak tato síť proženských organizací připojuje k celosvětové kampani One Billion Rising, v rámci která tančí na Valentýna miliony lidí po celém světě stejný tanec. Tím na problém násilí chtějí upozornit.

  (Youtube)

  „Loni se do tanečního happeningu zapojilo více než 100 lidí, mužů i žen, kteří se shromáždili na Palackého náměstí v Praze. V tento den veřejný i mediální prostor tématem násilí na ženách žil. Na toto důležité téma upozorníme opět,“ dodala Stelzerová.

  Násilí má ženách má mnoho podob

  „Násilí na ženách je problém pandemického rozměru. Jedna ze tří žen za svůj život zažila bití, znásilnění nebo jiné zneužití, pachatelem přitom byl nejčastěji někdo, koho znala,“ řekl generální tajemník OSN Kofi Annan.

  O prázdninách bylo kvůli domácímu násilí v Praze vykázáno z bytu 30 osob

  Násilí má přitom mnoho podob. Jde o jakýkoliv násilný akt, který je zaměřen vůči ženám a vede nebo by mohl vést k závažné újmě. Odehrává se jak v soukromí, tak ve veřejné sféře. Mezi násilí na ženách patří i zastrašování a svévolné omezování svobody. Občas bývá také označováno jako násilí z nenávisti.

  „Většinu násilí spáchá partner ženy. Podle průzkumů téměř jedna třetina žen v partnerském vztahu zažila od svého protějšku nějakou formu fyzického nebo sexuálního násilí. Fyzické anebo sexuální násilí zažilo 32 procent Češek, 54 procentům z nich způsobil partner modřiny či pohmožděniny,“ řekla ředitelka České ženské lobby.

  Praha dala milion korun své nejvytíženější porodnici. V Podolí rodí ženy z celé ČR

  Spolu s Irskem je to největší počet žen z Evropské unie. Šest procent Češek následkem násilného chování partnera utrpělo otřes mozku nebo horší mozkové poškození, 70 procent ženských obětí vražd je zabito svými partnery.

  Kyberšikana i znásilňování kojenců

  Sexuální násilí na dívkách, a to včetně kojenců, se v některých zemích děje i ve slepé víře, že sexem s pannou lze vyléčit HIV-AIDS. V Česku zažilo sexuální násilí od svých 15 let 9 procent žen, 5 procent žen pak zažilo znásilnění opakovaně. Jen 10 procent všech znásilnění spáchal ženě neznámý muž. Ke spáchání sexuálního násilí se v průzkumu přiznalo 8 procent českých mužů.

  Češky a jejich zkušenosti s onanisty: Potkáváme je prakticky všude

  Kyberšikana je poměrně novou formou násilí a má rozličné projevy. Kyberstalking je pronásledování oběti v internetovém prostředí. Nejčastěji ho páchá bývalý milenec, stalkerem však může být i neznámá osoba. U bývalých partnerů jde nejčastěji o pornreveng, tedy zvěřejňování erotických fotek či videí, které vznikly během partnerského vztahu. Následkem kybernásilí může být i to, že oběť spáchá sebevraždu. Kyberobtěžování zažilo 7 procent českých žen.

  Kybernásilí je řazeno mezi násilí na ženách, přestože jeho oběťmi jsou velmi často i muži. V Česku je však poměr žen a mužů v pozici šikovaných 60 ku 40 v neprospěch žen.

  Obchoduje se se ženami

  Mezi závažné porušování lidských práv patří i obchod se ženami. Ženy jsou často nuceny k vykonávání nějakého druhu práce nebo k prostituci. A to pod hrozbou fyzického nebo psychického násilí. Každoročně jsou obchodovány statisíce žen a dětí, k prostituci je prodáno či nuceno 700 tisíc až 4 miliony žen ročně. V roce 2016 bylo v Česku odhaleno 38 obchodovaných lidí, z čehož 6 bylo mladších 15 let.

  Schránky na děti – Babyboxy zachránily už 161 dětí, v Praze třiatřicet

  Mezi další násilí páchané na ženách patří zákroky, které poškozují rodičku v porodnicích. Patří sem urychlování porodů bez informovaného souhlasu rodičky, nerespektování vůle rodičky, nešetrné zacházení, které vede k nadměrnému stresu ženy. V Česku je také provedeno ročně 25 tisíc nástřihů hráze bez zdravotního opodstatnění. Najdou se i porodnice, kde dochází k nástřihům u 80 procent porodů. V jiných porodnicích ženy odcházejí bez jakýchkoliv zranění v celých 65 procentech případů.

  FOTO: Proti násilí už se tančilo minulý rok

  Proti násilí už se tančilo minulý rok - tančíme proti násilí akceProti násilí už se tančilo minulý rok - tančíme proti násilí akceProti násilí už se tančilo minulý rok - tančíme proti násilí akceProti násilí už se tančilo minulý rok - tančíme proti násilí akce

  Tančit se můžete naučit s lektorem

  Akce bude od 12 do 13 hodin na náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla). Tančit může každý podle svojí libosti. V případě zájmu se však může naučit tančit na místě od zkušené taneční skupiny Direction pod vedením Milana Odstrčila, bývalého tanečníka 420 people. Záštitu nad Tancem proti násilí převzala primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a policejní prezident Tomáš Tuhý.

     Nepřehlédněte