• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V tunelu metra mezi stanicemi Dejvická a Bořislavka se testuje informační systém

  30.11.2023
  Renata Říhová

  Po zhruba měsíčním testování začal v tunelu pražského metra mezi stanicemi Dejvická a Bořislavka zkušební provoz nového reklamně-informačního systému. Pomocí moderních technologií na principu LED panelů umožní promítat sdělení přímo za okna projíždějícího vlaku metra.

  Praha je první město ve střední a východní Evropě, které bude tuto zobrazovací technologii využívat. Jejím provozovatelem je společnost European Digital Industries (EUDI), kterou pražský Dopravní podnik (DPP) vysoutěžil v otevřeném tendru na pronájem ploch ve vybraných tunelech metra. DPP může za pronájem ploch v tunelech metra získat ročně bezmála až dvacet milionů korun.

  Zobrazovací systém v tunelu metra na lince A mezi stanicemi Dejvická a Bořislavka je nejmodernější, neinvazivní technologie, založená na LED zobrazovacích jednotkách sestavených do řady na stěně tunelu, které zajišťují plynulý způsob prezentace. Je speciálně upravena pro pražské metro. S obdobným systémem se cestující mohou setkat v celé řadě evropských podzemních drah, například v Barceloně, Madridu, Římě, Curychu nebo v Rotterdamu.

  Systém funguje na principu animace. Jednotlivé obrazovky staticky zobrazují vždy jen jednu část sdělení, respektive obrazu, který při jízdě soupravy za určité rychlosti a setrvačnosti lidského oka vytváří dojem plynulého obrazu nebo videa. Zobrazovací systém tvoří 386 LED panelů rovnoměrně sestavených v řadě dlouhé 200 metrů. Minimální rychlost projíždějící vlakové soupravy musí být 60 kilometrů v hodině. Pokud by byla nižší, animace se nespustí.

  Prvním sdělením, které začal panel vysílat, byla vizuální připomínka událostí 17. listopadu 1989, na které DPP spolupracoval s Pamětí národa. Následně od 1. prosince se začnou na obrazovkách zobrazovat první reklamní kampaně.

  Nový reklamně-informační systém je zatím jenom na lince A. DPP má vytipováno 36 tunelů, které splňují technické parametry, jako míra zakřivení, stoupání či klesání, pro další instalace. Zda se v tunelech objeví, bude ale záležet na vysoutěženém provozovateli. V příštím roce by se mohly obrazovky objevit v tunelech na lince A mezi Náměstím Míru a Můstkem a na lince B mezi Smíchovským nádražím a Národní třídou a Náměstím Republiky a Invalidovnou.

  Samotnému testování v metru předcházela tříletá přípravná fáze, ve které musel nájemce úspěšně absolvovat desítky testů a měření, doložit splnění všech bezpečnostních a protipožárních certifikací i norem, vyžadovaných pro zařízení instalované a provozované v metru.

  Zdroj: TZ DPP, ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte