Vánoční kapr letos podraží. Kilogram přijde až na 120 korun

12.10.2021
Jiří Bydžovský

Rybáři předpokládají,že kilogram kapra bude při vánočním prodeji u stánků stát kolem 120 korun. Zdraží tak zhruba o deset procent. Příčinou jsou rostoucí náklady i stoupající cenová hladina nejen v České republice, ale i v zahraničí. Přesné ceny budou jasnější po podzimních výlovech.

„Nezdražují jenom jednotlivé věci, ale zvyšuje se cenová hladina. Nejsou to jenom vstupy. Náš podíl exportu je minimálně 70 procent, tak vidíme, co se děje i v okolí, v Rakousku, Německu. Cena bude tak i na českém trhu vyšší, zatím odhadujeme okolo deseti procent, nicméně musí to potvrdit ještě samotný výlov, protože letošní rok není nikterak příznivý: duben, květen studený, ryba neměla takové přírůstky jako jiná léta. Čekáme na výsledky hlavně velkých rybníků,“ řekl  předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Z podzimních výlovů, jež začaly před necelými dvěma týdny, čeká Rybářství Třeboň výnos 2000 tun tržních ryb a 300 tun vedlejších ryb. Společnost přibližně 70 procent produkce ryb vyváží do Evropy, 30 procent jde na domácí trh převážně před Vánoci.

„Konec loňského roku byl silně zmatený, všude rostla covidová čísla, i v zahraničí. Většina rybářství se snažila koncem roku rybu vyprodat, protože nejistota letošního jara byla obrovská. Naštěstí s ústupem covidu v dubnu se trh rozběhl a od Velikonoc začal fungovat standardně, možná i líp, jak se ryba před tím všude vyprodala. Fungovalo Německo, kupodivu i Polsko, které se vždycky v tuto dobu zastaví, fungoval sportovní rybolov,“ dodal Provázek s tím, že výlov Rožmberku,který rybáři zahájili v pondělí, napoví ,jak se letošní rok bude vyvíjet.

Zdroj: čtkNepřehlédněte