Vaše 10: Stop miliardové radnici? Rekonstrukce už do voleb nezačne!

23.5.2022
Táňa Pikartová

Kritika výstavby nové radnice byla jedním z volebních hesel, které současné koalici na Desítce pomohlo vyhrát volby. Za čtyři roky ale úředníci stále zůstávají ve staré budově, jejíž stav je podle bývalé starostky už havarijní a dokonce život ohrožující.

Současné sídlo radnice Prahy 10 potřebuje nutně rozsáhlou rekonstrukci. Komplex tří propojených budov u sídliště Vlasta, které vyrostlo v sedmdesátých letech naproti známé továrně Koh-i-noor, nevyhovuje ani elementárním nárokům na moderní budovy státní správy. Jeho stavebně-technická kondice je tristní a odpovídá době vzniku před čtyřiceti lety.

Nezvládli to!

„Je zcela jasné, že rekonstrukce budovy do konce tohoto volebního období nezačne. Současná koalice ztratila čtyři roky přípravou projektu, na který nemá peníze a který pojala příliš ambiciózně. Koalice Vlasta, Piráti a ODS podle mne ani nejsou zajedno, jak pokračovat,“ řekl Našemu REGIONU Tomáš Pek (TOP 09), zastupitel Prahy 10. „Nezkušení politici současné koalice, kde nebyl nikdo, kdo by již město vedl, to prostě nezvládli. Úřad musí fungovat, ale ne za cenu předražené radnice a vyčerpaných možností rozpočtu,“ vysvětlil. Podle něj se dá z této šlamastyky dostat dvěma způsoby – získat lepší financování z hlavního města, což ale přirovnává jen ke hledání peněz v jiné kapse města, nebo přehodnotit ambici radnici obnovit.

„Zbývá pak asi jen dlouhodobý pronájem či hledat ke koupi jinou budovu, spolu s prodejem současné. Moc času nezbývá. Před volbami toto rozhodnutí s největší pravděpodobností nepadne. Doufejme, že po volbách současná budova úřadu ještě chvilku ‚neklekne‘. Není to hezký výhled, ale pokud se složí solidní nové vedení města, tak lze dojít k bolestivým rozhodnutím asi celkem brzy,“ dodal Pek.

Megalomanství!

S pronájmem budovy pro radnici Prahy10 by souhlasila i Radmila Kleslová, bývalá starostka Prahy 10. Šla by ale i do koupě nových prostor pro radnici: „Budovy jsou životu nebezpečné, jsou v havarijním stavu. Okamžitě bych úřad vystěhovala do pronajatých prostor nebo se snažila koupit vhodnou budovu. Přesně před rokem jsem na zastupitelstvu paní starostku vyzvala, aby neprodleně zajistila bezpečnost jak zaměstnanců úřadu, tak návštěvníků a úřad přestěhovala. Výsledkem je, že se po roce kolem budovy postavil plot,“ popsala Našemu REGIONU.

Původní předpoklad ceny rekonstrukce radnice Desítky byl 1,1 miliardy, ceny se ale ve stavebnictví rapidně zvyšují, a proto už dávno neplatí. „Už  před rokem byla koalicí prezentována cena jedna a čtvrt miliardy, to vše  bez vnitřního vybavení. Dále bude nutné  po dobu rekonstrukce úřad přestěhovat asi na tři roky a pak nastěhovat zpátky. Odhad nákladů nám nikdy nebyl  předložen, ale já to tipuji asi na 300 milionů,“ řekla Kleslová. „Podle původního harmonogramu se už mělo pomalu kolaudovat. Ale kdy a jestli ke stavbě vůbec dojde, netuším, takže neodhadnu ani navýšení ceny. Kdybych byla ve funkci, rozhodně bych takovou megalomanskou nehospodárnou rekonstrukci nepřipustila!“

Nižší částka

Radnice se však dle slov svého tiskového mluvčího Jana Hamrníka naopak snaží o co nejnižší možnou cenu. „Projekční kancelář v současné době zpracovává úpravu projektu, jehož cílem je právě snížení celkového rozpočtu rekonstrukce,“ sdělil Našemu REGIONU Hamrník. „Úpravy v projektu jsme navrhovali s vědomím úspory na maximální částku 1, 052 miliardy, což je limit pro čerpání návratné finanční výpomoci ze strany magistrátu. O jiném způsobu financování rekonstrukce, než je kombinace vlastních zdrojů, dotací a návratné finanční výpomoci z HMP, proto zatím neuvažujeme,“ vysvětlil.

Na otázku, jak se k situaci s rekonstrukcí budovy radnice staví paní starostka Chmelová, toho ale příliš neřekl. „Gesční místostarosta Martin Sekal (ODS) postupuje v souladu s veškerými usneseními Rady MČ Praha 10 a jejím programovým prohlášení, což paní starostka respektuje,“ odpověděl pouze.

Nezamrzl projekt v roce 2020?

Projekt rekonstrukce radnice zpracovala architektonická a projektová kancelář Casua zhruba před dvěma lety. „Nová radnice je navržena v souladu s aktuálními trendy veřejné správy, tedy s důrazem na otevřenost, přívětivost a vstřícnost k občanům. Zároveň se uvažuje o změnách v principech komunikace s veřejností, tedy o postupném nahrazování osobních návštěv komunikací, platbami i korespondencí v elektronické podobě. Z toho vyplývají základní odlišnosti uspořádání úřadu oproti současným zvyklostem,“ napsala v něm například.

Vzhledem k dramatickým změnám v cenách ve stavebnictví, ke kterým ale za dva roky došlo, položil Náš REGION kanceláři Casua dvě otázky – jaký je současný stav rekonstrukce radnice z jejich pohledu jako autorů projektu a zda projekt zůstává stejný, anebo se bude muset vzhledem k cenám měnit. Do uzávěrky V10 ale neodpověděla.Nepřehlédněte