Vaše 2: Seniorce protékal bojler. Účet za vodu na tři sta tisíc měla platit do 118 let

7.2.2022
Jitka Kačánová

Obrovský šok zažila dvaasedmdesátiletá seniorka z Vinohrad, když jí přišel účet za vodu za rok 2020. Stálo na něm neuvěřitelných 277 754 korun. Tuto částku měla na svědomí závada na bojleru. Návrh Pirátů, aby jí Praha 2 dluh přes čtvrt milionu odpustila, nejdříve neprošel. Zato jí „odklepli“ splátkový kalendář na dalších 46 let. Teprve pobouření veřejnosti nad absurditou celé situace přiměl vedení Prahy 2, aby samo navrhlo dluh seniorce smazat.

Pojistný ventil na bojleru přitom důchodkyni protékal patrně už i v roce 2019, kdy měla nedoplatek 17 tisíc korun. Ten splatí teprve v létě tohoto roku. S více než čtvrtmilionovým dluhem si ovšem už neporadila, a tak ho začala řešit s majitelem obecního bytu – Prahou 2. Splátkový kalendář na tak vysokou částku ovšem musí schválit zastupitelstvo. Proto o něm jednalo na svém prosincovém zasedání.

Zastupitelka Magdalena Valdmanová (Piráti), která se případem nešťastné seniorky začala zabývat, poukázala na to, že si lze jen těžko představit, jak si bude důchodkyně sama kontrolovat ventil na bojleru a že závadu měl odhalit správce budovy už při prvním, téměř dvacetitisícovém nedoplatku za vodu. Z předávacího protokolu na byt navíc není jasné, v jakém stavu bojler byl, když se tam paní nastěhovala. Proto navrhla, aby se jí celá obrovská dlužná částka odpustila.

To ovšem v neprošlo, pro odpuštění dluhu nehlasoval ani jeden koaliční zastupitel. Alespoň ale uznali, že výše splátky 1 500 korun měsíčně je pro důchodkyni opravdu hodně vysoká, a snížili ji na 500 korun měsíčně. Tímto tempem by byl ovšem dluh umořen teprve po 46 letech v roce 2068.

Odpustí nebo neodpustí?

Valdmanová vzhledem k absurditě celé kauzy vyhlásila na podporu seniorky ve spolupráci s Nadačním fondem humanitární pomoci veřejnou sbírku. Na ni ji do minulého týdne lidé, včetně primátora Hřiba, poslali už 77 tisíc. Následný tlak veřejnosti i opozice na vedení radnice Prahy 2 ji nakonec přiměl znovu se nad celou situací zamyslet a své rozhodnutí změnit. Návrh radních na odpuštění dluhu seniorky půjde březnové jednání zastupitelstva, kde se o něm bude hlasovat. A pravděpodobně i schválen.

„Jsme připraveni slevu na dluhu poskytnout,“ sdělila Našemu REGIONU mluvčí dvojky Andrea Zoulová. „Ale ne v celé výši. K nějaké spotřebě tam zcela jistě došlo, a ta bude třeba zaplatit. Musíme být spravedliví i ke všem ostatním,“ doplnila Zoulová. Při průměrné roční spotřebě vody na jednoho Pražana zhruba 41 metrů krychlových a ceně vodného a stočného 108 korun za kubík vody, by tato částka měla vycházet na necelých čtyři a půl tisíce korun. To je asi šedesátina původně požadované částky. Do 14. března, než se snad Praha 2 rozhodne seniorce, která nechce vystupovat v médiích, dluh odpustit, bude mít ale seniorka pořádně neklidné spaní.

Chytré vodoměry

„Jsem rád, že jsme donutili současné vedení Prahy 2 nejen odpustit dluh seniorce, ale také nastavit účinné kontrolní mechanismy, které pomohou v budoucnu podobným situacím předejít,“ řekl Našemu REGIONU předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 2 Jaroslav Němec. Přístup místostarosty Michaela Grundlera (TOP 09), který má městský majetek na starosti, dlouhodobě kritizuje jako nesystémový. A zároveň tvrdí, že příběh seniorky s vadným pojistným ventilem u bojleru není ojedinělý. „Již dříve Piráti Prahy 2 apelovali na zlepšení systémového řešení a navrhovali do obecních bytů instalovat chytré vodoměry s dálkovým odečtem, díky kterým by se podobné technické závady včas odhalily,“ dodal.

Správa nemovitostí Prahy 2, jejíchž 100 % vlastní Praha 2, nově zajistí čtvrtletní odečty fakturačních vodoměrů včetně porovnání spotřeby. V případě zjištění vyššího odběru potom zajistí kontrola v bytech předmětného domu. Dálkový odečet a aplikace on-line je zkušebně instalován ve dvou domech. Firma Techem následně kontroluje spotřebu vody, aby bylo včas zachyceno případné protékání.


Témata:

Nepřehlédněte