• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vaše 3: Opravená stanice metra Jiřího z Poděbrad opět slouží cestujícím

  4.12.2023
  Renata Říhová

  Cestující pražského metra mohou po kompletní rekonstrukci od začátku listopadu znovu využívat stanici Jiřího z Poděbrad na lince A.

  Za rekordně krátkou dobu necelých deseti měsíců se ve druhé nejhlubší stanici pražského metra podařilo vyměnit eskalátory, zrekonstruovat eskalátorový tunel i vestibul a provést kompletní revitalizaci nástupiště.

  Kromě nových eskalátorů, osvětlení, podhledů, kamenných obkladů na nástupišti dostala stanice Jiřího z Poděbrad také nový navigační systém a signál LTE i 5G. Díky tomu je pražské metro skutečně kompletně pokryto oběma sítěmi.

  Významná brána na Trojku

  Stavební práce na projektu kompletní revitalizace stanice metra Jiřího z Poděbrad odstartovaly 1. září 2021. „Více než 40 let po svém zprovoznění se stanice Jiřího z Poděbrad dočkala také kompletní revitalizace. Je první zrekonstruovanou stanicí na druhém úseku trasy A, v dalších budeme postupně s rekonstrukcí pokračovat, na konci příštího roku přijde na řadu stanice metra Flora. Za necelých osm měsíců bude také Jiřího z Poděbrad první bezbariérově zpřístupněnou stanicí na území Prahy 3. To si nepochybně zaslouží nejen handicapovaní, ale i všichni rodiče, kteří vědí, jak nekonečně dlouho trvalo sjet bezpečně na nástupiště s kočárkem. Náměstí Jiřího z Poděbrad čeká velká rekonstrukce, na kterou jsem ještě z pozice primátora vyjednal financování ze strukturálních fondů EU,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

  „Stanice metra Jiřího z Poděbrad je významnou branou na Prahu 3. Proto jsme rádi, že se její rekonstrukci podařilo dokončit v řádném termínu a cestující ji mohou opět využívat. Rekonstrukce také podtrhla jedinečný interiér stanice, díky jehož vysoké estetické hodnotě je pražské metro považováno za jedno z nejhezčích v Evropě. Těšíme se, že na opravu stanice již brzy naváže celková revitalizace náměstí, kam přibude zeleň, a kam si lidé s ještě větší oblibou zajdou na trhy, na schůzku nebo třeba jen tak posedět,“ řekl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

  Čitelná Praha

  V rámci revitalizace stanice metra Jiřího z Poděbrad se podařilo díky spolupráci DPP, ROPIDu a designérského studia Side2 aplikovat novou grafiku projektu Čitelná Praha na všechny informační a navigační tabule v této stanici. „Chceme, aby se každý v Praze vyznal a našel správnou cestu. Cílem je, především, aby pohyb ve městě a v MHD byl pro obyvatele předvídatelný a čitelný. Zkušenosti, které tady posbíráme v rámci pilotního testování, využijeme pro vytvoření finální podoby tohoto jednotného systému po celé Praze,“ doplnil Zdeněk Hřib.

  Jedná se již o druhou stanici, kde se testuje nová grafika statických informačních prvků. Tou první byla západní polovina stanice Palmovka. A právě na základě uživatelského testování nového systému na Palmovce byly do řešení navigačních cedulí stanice Jiřího z Poděbrad zapracovány již některé poznatky a připomínky cestující veřejnosti. „Oproti Palmovce přibyl do základního rozcestníku s názvy konečných stanic metra hned zkraje nástupiště údaj, kterým směrem se nachází centrum. Novým užitečným pomocníkem jsou také vertikální seznamy stanic metra relevantní pro daný směr hned u prvního průchodu ze střední lodě od eskalátorů k jednotlivým nástupištím. I ve stanici Jiřího z Poděbrad se jedná o pilotní projekt, který poslouží k doladění výsledného systému pro celou Prahu,“ vysvětlil ředitel organizace ROPID, která má na starosti koordinaci projektu Čitelná Praha Petr Tomčík.

  Práce nekončí

  V dalších měsících bude ve stanici pokračovat výstavba výtahů, jejich zprovoznění DPP očekává na přelomu jara a léta 2024. „Zprovoznění kompletně zrekonstruované stanice metra a za pár měsíců i bezbariérového přístupu je jen jednou z velkých pozitivních změn, které Náměstí Jiřího z Poděbrad čekají. O revitalizaci náměstí, které se vyvíjelo nekoncepčně a je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu, se mluvilo desítky let. Jsem rád, že už za pár měsíců tu začnou práce na nové podobě ‚Jiřáku‘ tak, aby tu vznikl plně funkční veřejný prostor, který i nadále bude sloužit jako živé srdce Žižkova. Už v rámci nulté etapy revitalizace se tu rozšířily tramvajové ostrůvky nebo přibylo několik přechodů pro chodce tak, aby nemuseli používat pouze podchod. V budoucnu tu vysadíme více než 100 nových stromů a zavedeme systém na hospodaření s dešťovou vodou, která bude zachytávána do retenčních nádrží, a pak využívána k zavlažování. Rozšíří se centrální cesta před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně tak, aby při častých kulturních akcích netrpěl trávník. O zeleň ale lidé nepřijdou, protože se zatravní nevyužívaná točna vedle kostela. Na náměstí přibydou i vodní prvky a atrakce pro děti. Nová podoba náměstí bude skvělým příkladem toho, jak dělat lepší město pro lidi,“ dodal náměstek pražského primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN).

  Zdroj: TZ DPP, MČ Praha 3, ČTK  Nepřehlédněte