• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ve smíchovském hotelu proběhl slavnostní křest kalendáře Proměny

  21.11.2023
  Renata Říhová

  Netradiční portréty známých osobností, které zachytila fotografka Lenka Hatašová, jsou součástí charitativního kalendáře Proměny Fantazie 24. Prodejem kalendáře získá Nadace Archa Chantal peníze na zlepšení podmínek dětí v nemocnicích, kde se léčí.

  Slavnostní křest, výstava a charitativní dražba velkoformátových fotografických obrazů a kalendáře Proměny Fantazie 24 Lenky Hatašové proběhl začátkem listopadu ve smíchovském hotelu NH Prague City

  Legendární kalendář Proměny Nadace Archa Chantal vychází již po patnácté ve zbrusu nové podobě. Obměněný tým nabídne fanouškům neobvyklých portrétů známých osobností sérii, která letos poprvé nese název Proměny Fantazie 24.

  Novinku vysvětlila její autorka, fotografka Lenka Hatašová: „Stylizace českých hvězd do podoby známých osobností nejen ze světa filmu tak, jak jsme je znávali dříve, skončila. Ke třicátým narozeninám nadace jsme vytvořili něco, co tu ještě nebylo a myslím, že jde o průlomový počin svého druhu. Nejde ani tak o fotografie, jako o fotografické obrazy, založené na klasických portrétech kombinovaných s fotografickou syntézou – tedy tím nejnovějším, co moderní technologie dnes nabízejí. Pro mě byl tento počin absolutním experimentem a úchvatným procesem, kdy jsem poprvé ve své fotografické kariéře mohla dát naprostý průchod své fantazii a dokonale ji zhmotnit. Nedílnou součástí fotografických obrazů jsou i jejích názvy, do kterých jsem se částečně pokusila zakomponovat svou životní filozofii i humor.“

  Kalendář Proměny se za roky své existence stal sběratelským artefaktem, mezi sběrateli umění a dražiteli kolují i velkoformátové zvětšeniny originálů samotných portrétů, které je i letos možné opět ve prospěch nadace vydražit. Ta si již léta klade za cíl humanizaci dětských zdravotnických zařízení. „Důvod, proč o tohle všechno usiluji je prostý – v nemocnici by se nemělo léčit pouze tělo, ale i obolavělá duše. Pohoda a harmonie jsou přece základním předpokladem fyzického zdraví”, řekla herečka a zakladatelka projektu Chantal Poullain, jejíž portrét ve zbrusu novém kalendáři symbolizuje jízdu na pomyslné arše, která jak sám název napovídá, Chrání naše dětství.

  Letos pro kalendář fotili, kromě Chantal Poullain, Marek Lambora, Taťjana Medvecká, Zdeněk Pohlreich, Elizaveta Maximová, Dana Drábová, Lucie Výborná, Marie Rottrová, Pavel Zedníček, Tereza Kostková, Vašek Noid Bárta a Karel Kovy Kovář.

  Výtěžek z prodeje kalendářů pomáhá realizovat projekty nadace Archa Chantal, tedy skutečné proměny dětských oddělení českých nemocnic v útulnější prostory, pozitivně působící na psychiku nemocných dětí. Nadace má za sebou třicet let úspěšné činnosti a díky všem dárcům bylo realizováno víc než padesát nemocničních projektů za skoro šedesát milion korun.

  Zdroj: Nadace Archa Chantal


  Témata:

  Nepřehlédněte