Více peněz pro učitele? Od září by se mohl zvýšit příplatek za třídnictví

12.7.2021
Redakce

O zvýšení příplatků pro třídní učitelky a učitele v tomto volebním období jednala vláda i Sněmovna. Opoziční poslanecké návrhy neuspěly. Naposledy doporučil kabinetu zvednout částky sněmovní školský výbor letos v lednu. Vládní legislativní plán s tím pro letošek do voleb, které budou začátkem října, ale nepočítá. Předpis s vyššími příplatky teď předložilo ministerstvo práce po dohodě s resortem školství. Třídní by si měli podle jejich záměru přilepšit od nového školního roku, tedy od září.

„Vlivem legislativních změn a společenského vývoje soustavně roste míra neuropsychické zátěže, která je s výkonem prací třídního učitele spojena,“ zdůvodnili návrh autoři.

Ministerstvo práce v podkladech k nařízení uvádí, že stát nemá údaje o počtu třídních ani o tom, jak vysoké částky pobírají. Podle zprávy k předpisu jim „může zaměstnavatel zvláštní příplatek určit“. Ve skončeném školním roce bylo tříd a oddělení, kde dostávali vyučující třídnický příspěvek mezi 500 a 1 300 korunami, 54 187. Příplatek od 750 do 2 500 korun se pak vyplácel učitelům a učitelkám do 10 239 tříd a oddělení. Podle propočtů ministerstva práce by tak na navýšení bylo potřeba i s odvody zhruba 593 milionů až 1,08 miliardy korun. Autoři uvádějí, že kraje a obce na to peníze v rozpočtu mají.

Zvláštní příplatek se poskytuje za práci s psychickou zátěží, při možném ohrožení zdraví a života či v obtížném pracovním režimu. Podle zatížení a rizika se pracovníci dělí do pěti skupin. Třídní spadali do prvních dvou. Navrhovaný předpis teď učitele vyděluje a vytváří pro ně dvě speciální kategorie s upravenou částkou. Podle zdůvodnění je obtížné porovnávat zátěž učitelů s jinými profesemi. Ostatním zaměstnancům se výše příspěvku nemění.

Do první učitelské skupiny mají spadat třídní z běžných škol, vedoucí oddělení konzervatoří či základních uměleckých škol a studijních skupin vyšších odborných škol. Do druhé skupiny by měli patřit třídní ze škol, tříd či skupin pro žáky a studenty se speciálními potřebami, ze škol při zdravotnických zařízeních a z jednotřídek.

Podle ministerstva práce by navýšení třídnických příplatků mohlo pomoci snížit v Česku v průměru také propast mezi výdělky mužů a žen. Resort poukazuje na to, že ve školství pracují hlavně ženy.

Připomínky mohou ministerstva, kraje, sdružení obcí, odboráři a zaměstnavatelské svazy podávat do pátku 16. července. Poté by měl nařízení projednat kabinet.

adp/ČTKNepřehlédněte