Za jezuity na Karlák
V sobotu 20. ledna od 10. hodiny se můžete dozvědět spoustu zajímavého o kostele sv. Ignáce na Novém Městě pražském, který nechal vystavět, společně s přilehlou kolejí, řád Tovaryšstva Ježíšova. Budování kostela sv. Ignáce na Novém Městě v Praze začalo roku 1665. Autorem projektu a prvním stavitelem byl proslulý Carlo Lurago (1615 v Pellio Intelvi v Itálii – 1684 v německém Pasově), věž kostela a kruchtu stavěl v letech 1686-88 Pavel Ignác Bayer. Architektura kostela sv. Ignáce představuje dovršení raně barokního slohu v Čechách a je zachována takřka v původním stavu. Alexandra Škrdlantová toho ale ví mnohem víc….
Nebo něco zajímavého o Karlově mostě
Trochu v roli cizinců se můžete v sobotu ocitnout na Karlově mostě při třetím putování Královskou cestou. Od Marcely Smrčinové se dozvíte, jak to bylo při stavbě mostu s vajíčky a která ze soch Karlova mostu je ta nejstarší a nejslavnější. Také se dozvíte něco o Mostecké ulici a Malostranském náměstí. Začátek vycházky je v 10 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí.
Neděle: do kasemat a za Čertovým sloupem
Nedělní vycházka vede na Vyšehrad a jejím tématem jsou vyšehradské legendy. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi. Zahrnuje prohlídku vyšehradského areálu, kasemat, podzemních chodeb někdejší barokní pevnosti a sálu Gorlice, kde jsou umístěny některé originály soch z Karlova mostu. A na řadu přijde i záhadný Čertův sloup.
Na první pohled vyhlížejí jeho tři části jako moderní abstraktní sochařské dílo, ve skutečnosti se však jedná o prastarý objekt. Jeho původ je nejasný, zato opředený mnoha teoriemi a pověstmi. Jsou to menhiry? Podpůrné sloupy zaniklého kostela? Čert ví…
Začátek vycházky je ve 14 hodin u Táborské brány (první brána od Vyšehradu), průvodkyní je Monika Koblihová.
Pro pochodníky je výlet k Hamerskému rybníku
Těm, kterým nevadí trocha pohybu, je nedělní vycházka z Roztyl – kolem Kunratického lesa – k Hamerskému rybníku a starobylému kostelu Narození Panny Marie v Záběhlicích. Základ kostela – samozřejmě románského – je z doby kolem roku 1125. V 19. století došlo ke zničení původní věže bleskem, ta pak byla v letech 1876-80 nahrazena věží novou, v novorománském slohu.
Začátek je ve 14 hodin u východu ze stanice metra C „Roztyly“, s Pavlou Lešovskou ujdete čtyři a půl kilometru.
Všechny vycházky stojí 120 korun, za vstup do vyšehradských kasemat se připlácí 60 korun.