Viktoriánský detektiv a Británie taková, v jaké Doyle žil

Hubený muž sedí v křesle s vysokým lenochem. Zřejmě se dnes už nikam nechystá, o čemž svědčí pohodlný župan s károvaným vzorem. K pohodě přispívá i hořící krb. Nezbytná meršánka mezi zuby, a hustý, namodralý dým ze silného tabáku, pomáhají přemýšlet. Přítel a společník není doma. Baví se v klubu, mezi svými kolegy lékaři. Zde se však řeší něco velmi důležitého. Zde se bojuje proti zlu. Poházené papíry a svitky map po pracovním stole i na koberci. Nic se však nesmí přehánět. Ani přemýšlení. Hubený dlouhán odkládá dýmku a bere do rukou svoje oblíbené housle.

Příliš jednoduché, že? Kdo by nepoznal praotce všech detektivů a klasiku jednoho z nejoblíbenějších knižních žánrů. Dům na Baker Street 221B a Londýn se staly středem detektivního světa.

Duchovním tvůrcem Sherlocka Holmese a jeho nerozlučného druha, doktora Watsona, byl Sir Arthur Conan Doyle, lékař, spisovatel, politik, cestovatel a sportovec. Ne, neusmívejte se. Žádný Cimrman, tím vším opravdu byl. Šlechtický titul získal na počátku dvacátého století, kdy se na straně britského impéria účastnil dobrovolně, jako lékař, búrské války.

Bohém Poe. Známý otec hororu, detektivky a sci-fi se inspiroval vlastními prožitky

Doyle se narodil v roce 1859, ve skotském Edinburghu. Jméno Conan, po svém kmotrovi, připojil později. Byl to Brit v krystalické podobě, pokud se to tak dá říci. Tatínek byl Angličan, vysoký státní úředník, maminka Irka. Irské geny, to je vždy dar, a Doyle toho daru plně využil.

Přestože měl ještě devět sourozenců, vystudoval medicínu a získal v roce 1885 doktorát. Již před tím však pracoval jako lodní lékař a získával zkušenosti. Jako správný student se věnoval sportu. Golf, kriket, ragby, box. Byl též velkým propagátorem lyžování a pochopitelně byl i mezi prvními v Anglii, kdo vlastnil řidičský průkaz. Jako politik se zasazoval o zmírnění krutovlády Leopolda II. v Belgickém Kongu.

Přivedla na svět Hercula Poirota, aby luštil detektivní záhady. Přinejmenším jednu však zažila i na vlastní kůži

Vraťme se však k Doyleovi jako spisovateli. Arthur Conan Doyle by klidně mohl být považován i za klasika žánru sci-fi, či historických románů nebo literatury faktu. Jeho dílo dosahuje renesanční šíře. Román Ztracený svět, s dinosaury v amazonských pralesích, není třeba dvakrát představovat. Rovněž jeho historická díla, která se věnují stoleté válce.

A Holmes? Světlo světa spatřil v roce 1886, ve Studii v šarlatové. Inspiraci pro tuto postavu získal Doyle hned ve dvou postavách. Ta první byla reálná, byl jím jeho lékař a učitel ze studií, Joseph Bell. Ta druhá fiktivní, detektiv Augustin Dupin, z povídek Edgara Allana Poea. Vyjmenovávat všechny knihy by bylo nošením dříví do lesa. Pes Baskervillský je až do dnešních časů klasikou všech klasik detektivního románu. V češtině od roku 1903. Viktoriánský detektiv a Británie taková, v jaké Doyle žil. Důstojná, velká, mocná a o sobě nepochybující.

FOTO: Nesmrtelný detektiv

Nesmrtelný detektiv - Nesmrtelný detektiv holmesNesmrtelný detektiv - Holmesovo zátišíNesmrtelný detektiv - Holmesovo muzeumNesmrtelný detektiv - Holmesova sochaNesmrtelný detektiv - Sbírka dýmek

Proč máme vlastně Holmese tak rádi? Chladně, pozitivisticky uvažující muž. Logika, matematika, chemie. Zkrátka vědecké metody, žádné věštění z křišťálové koule. Žádné komplikace se ženami, žádné vztahy. City omezeny na minimum, přesto však nikoliv bez srdce. Holmes nepitvá lidské povahy, ale vědecká fakta. Milovník kokainu, přesto však s mozkem obdařeným geniálním intelektem. Doyleovi se podařila geniální věc. Vytvořil postavu, která, ač obdařena tolika schopnostmi, není pro čtenáře směšnou a nereálnou figurou. Věříme mu. Holmesův vzkaz je jediný, ale stále platný. Přemýšlejte, a zlo bude poraženo.

Dnes, 10:00
Nejoblíbenějším strojem na sečení vysoké trávy jsou v současnosti bubnové sekačky. Práci s nimi zvládne...
Dnes, 08:03
Zatímco dnes si děti ve škole o přestávkách surfují na internetu na chytrých mobilech, před...
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
Reklama