„Vinnetou“ Pierre Brice. Slavný představitel náčelníka Apačů byl velkým milovníkem psů

25.7.2019
Lukáš Mucha

„Rudý gentleman“ a milovník psů

Pierre Brice miloval psy. Ve svém životě jich měl několik – v době vzniku prvních filmových mayovek choval krátkosrstou jezevčici jménem Ondine, kterou brával s sebou na natáčení. Po její smrti si pořídil francouzského buldočka Tita, jemuž dokonce věnoval celou jednu kapitolu své autobiografické knihy. Tolik řádků jako o Titovi nenapsal ve svých pamětech ani o krásné Marii Versini (hrála Vinnetouovu sestru Nšo-či), ani o svém neoblíbeném kolegovi Stewartu Grangerovi (hrál Old Surehanda).

Pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand. Byli Pierre Brice a Lex Barker přáteli i v osobním životě?

Rozmazlovaný francouzský buldoček

Tita si Brice pořídil na začátku roku 1968 v Normandii. Jak popisuje ve svých pamětech, odmalička tohle neposedné zvíře žilo v luxusu, který mu jeho páníček dopřával měrou vrchovatou, a byl zvyklý tak trochu si dělat, co sám chtěl a co právě uznal za vhodné. A jednu dobu podobně smýšlející Brice mu v tom v žádném případě nebránil, spíš svého milovaného buldočka podporoval.

„Já psy miluji. Jsou to úžasná stvoření. Člověk by bez nich neměl žít.“

Právě Titus jako malé štěně byl svědkem první Briceovy návštěvy v bývalém Československu v roce 1968. Republiku tehdy ovládalo Pražské jaro plné očekávání a do téhle krásné atmosféry přijel Brice na filmový festival do Karlových Varů se svojí tehdejší přítelkyní Karin Feddersen a černým buldočkem Titem.

30 nejlepších citátů o psech. Jak viděly čtyřnohé chlupáče známé osobnosti?

Titus není Tito

Nutno zmínit, že psíkovo jméno nemá nic společného se jménem Josipa Broze Tita, muže, který v době natáčení filmových mayovek stál v čele tehdejší Jugoslávie a nikdy se netajil svým obdivem k filmům, které v jeho zemi Brice, Barker a spol. po několik dlouhých let natáčeli.

Když se po delší přestávce od poslední filmové mayovky začal v létě 1968 točit film Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti, chybět nemohl ani Brice, ani jeho nový kamarád buldoček Titus. A opět se natáčelo v Paklenici, u řeky Krka, nedaleko Dubrovníku a samozřejmě u Zrmanje. A všude, kde se objevil, působil Pierrův Titus pořádné pozdvižení. Fungoval jako dokonalý osobní strážce a na svého páníčka nedal dopustit. Ne vždy to ale bylo pro dobro natáčení.

FOTO: Pierre Brice a jeho psi

Pierre Brice a jeho psi - brice-titus-dorPierre Brice a jeho psi - vinnetou-ondine

Oddaný Titus

„Museli jsme natočit jednu důležitou scénu. Asi sto apačských válečníků mělo s Vinnetouem v čele projet v plném trysku širokým údolím,“ vzpomínal s odstupem let Brice. Scéna byla tak pracná, že štáb připravil hned několik kamer, aby se předešlo možné chybě v záběrech, které nebylo snadné opakovat.

„Tita jsem přivázal k jednomu stromu a šel na plac. Na znamení jsem se v čele bojovníků rozjel směrem ke kameře, když jsem si najednou všiml černé koule blížící se ke mně,“ popisoval Brice. Tou koulí pochopitelně nebyl nikdo jiný než Titus, který utrhl vodítko a běžel ke svému pánovi na pomoc v souboji se stádem velkých zvířat. Než Brice stihl zastavit koně, Titus mu už visel na krku.

Vzpomínáte na Huróna Maguu v Posledním Mohykánovi? Nejslavnější indiánský záporák dnes slaví 71. narozeniny

Harald Reinl (režisér filmu a nejúspěšnějších mayovek – pozn. aut.) dal průchod svému vzteku. Všechno jsme museli točit ještě jednou. Titus vůbec nepochopil, proč byl potrestán za to, že mi přiběhl na pomoc,“ vzpomínal Brice.

Zdroj: Michaela Remešová, Roman Schuster (Vinnetou žije!, 2012)Nepřehlédněte