Víte, jak vypadaly studentské okupační stávky 1968 a 1989? Přijďte se podívat do trojské staré školy

19.8.2018
Fefík

Fotografie Přemysla Hněvkovského zaznamenávají důkaz neutuchajícího boje mladých intelektuálů za svobodu a demokracii i jejich víru v lepší zítřky, kterou se jim podařilo úspěšně naplnit až v roce 1989.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

Na výstavě stojí za pozornost také emotivní záběry atmosféry Prahy po upálení Jana Palacha, veselejší atmosféra jara 1969, kdy českoslovenští hokejoví reprezentanti porazili na mistrovství světa ve Stockholmu dvakrát družstvo SSSR. („Neměli tanky, dostali čtyři branky“).
Více než zneklidňující je fotografie ukazující zrůdnost sovětských okupantů, kteří zasáhli 195projektily z těžkých kulometů a samopalů II. Ortopedickou kliniku Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy.
Výstava potrvá do 9. září 2018.

Ztělesněné zlo jménem Adolf Hitler. Uplynulo 129 let od narození muže, který má na svědomí miliony životů

Galerie, pohotově přejmenované, se nachází v bývalé trojské škole na adrese Povltavská 21/42, Praha – Troja.
Původně to byla kovárna v osadě Rybáře, stála už před rokem 1785. V roce 1875 zakoupila obec bývalou kovárnu od knížete Windischgrätze a zřídila v ní dvoutřídní školu. Ta sloužila do roku 1928, přičemž v roce 1885 byla zvýšena o patro a opatřena klasicizující fasádou. V roce 1997 byl dům celkově rekonstruován. Dnešní objekt je zřejmě zachovaným jádrem nejdelšího původního křídla. V přízemí jsou zachovány zbytky kamenného obvodového zdiva kovárny, přistavěné patro je cihlové.

FOTO: Galerie u zřícené lávky

Galerie u zřícené lávky - 1 troGalerie u zřícené lávky - 0 troooGalerie u zřícené lávky - 3 trooGalerie u zřícené lávky - trrrr


Nepřehlédněte