Vlaky mezi Pardubicemi a Rosicemi se znovu rozjedou

9.12.2021
Redakce

Mezi Pardubicemi a Rosicemi nad Labem skončí po více než půl roce železniční výluka ve směru na Chrudim. Místo autobusů začnou od pátku 17. prosince cestující znovu přepravovat motorové vlaky, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch. Výluka byla kvůli rozšiřování tratě z jedné na dvě koleje z Rosic do Stéblové

K uvedenému dni stavební firma zprovozní provizorní most s tratí. Most před časem posouvala o 18 metrů a položila na něj koleje. „Museli jsme provést náročné zátěžové testy, položit a podbít nové koleje a výhybky, kterými se Rosice propojily s Pardubicemi a Chrudimí,“ uvedl projektový manažer firmy Skanska Jan Mitlöhner.

Železniční zastávka v Rosicích nad Labem je jednou ze stanic ve směru do Hradce Králové, zároveň se tudy jezdí do Chrudimi, přímá trať do okresního města z Pardubic nevede. Výluka a zavedení náhradní autobusové dopravy začaly na konci letošního května.

Po přesunutí čtyřpolového mostu z roku 1966, který měří 162 metrů, začala stavební firma stavět na uvolněném místě most nový. Bude ocelový, třípolový. Vlaky tam bude jezdit rychleji než dosud, budou méně hlučné. Most nebude mít středový pilíř, a nezasáhne tak do plavební dráhy.

„Na místě původního mostu začínáme budovat nový dvoukolejný most, který po zprovoznění v roce 2023 přispěje k větší plynulosti a bezpečnosti dopravy,“ řekl Mitlöhner.

Rekonstrukce trati potrvá do prosince 2023, stát bude 2,6 miliardy korun. Ve stanici Pardubice-Rosice nad Labem vzniknou nová nástupiště, přístup na ně bude novým podchodem napojeným na městský podchod.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte