Vlastenectví, utrpení, zklamání, zrada. Vzpomínky učitele a legionáře uvede Vršovické divadlo MANA v české premiéře

Další fotky

Novinkou vršovické scény je původní česká hra nazvaná Země česká, domov můj? Příběh vlastenectví je inspirovaný skutečným osudem a vzpomínkami vršovického rodáka, učitele, varhaníka a legionáře Františka Nováka. Napínavou a autentickou výpověď o tom, jak se i nepatrný člověk může stát součástí velkých dějin, připravuje zkušený režisér Pavel Khek.
Česká premiéra je ve Vršovickém divadle MANA 19. prosince 2018.

Statečný varhaník z Vršovic

V roli Františka Nováka diváci uvidí Milana Kačmarčíka, jeho „mladší verzi“ hraje Jan Hofman, jako nejbližší Novákův přítel se představí Vilém Udatný. Manželku hlavního hrdiny ztvární talentovaná herečka Máša Málková.
„Pro mne jsou skuteční vlastenci lidé, kteří v sobě najdou sílu se vzepřít a bojovat. Tak bytostně si váží své země, že jsou odhodláni za ni položit život, a díky takovým lidem si dnes my můžeme říkat Češi,“ říká Máša Málková.

Hru o géniovi, který byl možná talentovanější než Mozart, uvede v premiéře Švandovo divadlo

A režisér Pavel Khek k tomu dodává: „Občas propadáme maločešství, malomyslnosti a takovému pocitu, že jsou Češi národ bez hrdinů. V tu chvíli je dobré si uvědomit, že jsme měli hrdiny, kteří zcela neokázale nasazovali život za něco, o čem neměli sebemenší jistotu, že se realizuje – za vidinu samostatného státu. Jim jsme za něj vděční a s myšlenkami na ně bychom se o něj měli starat,“ připomíná režisér, jehož sugestivní inscenace znají diváci třeba z Městských divadel pražských.

První světová válka z první linie

Dramaturgyně Věra Mašková, autorka scénáře Země česká, domov můj? byla osudem vršovického učitele a varhaníka tamního kostela Františka Nováka fascinovaná od první chvíle: „Padl do ruského zajetí a dobrovolně se přihlásil znovu do boje. Pod praporem nově se tvořící československé armády bojoval za ideu nového československého státu, podstoupil neuvěřitelná utrpení, snášel hlad, zimu, nájezdy partyzánů i demoralizaci vlastních lidí,“ prozrazuje o chystané novince Věra Mašková, od letošního září nová umělecká šéfová Vršovického divadla MANA.

Neobyčejný příběh obyčejného muže

Františkovi Novákovi se i přes všechny útrapy podařilo legie v Rusku i na Sibiři přežít, ačkoli mnohokrát ztrácel víru i síly. A to vše s čím dál většími obavami o to, co ho čeká doma, protože zprávy od jeho kdysi tak milované ženy, byly čím dál znepokojivější. Šťastný návrat domů tak nakonec doprovodí zrada a zklamaní od těch nejbližších.
„Příběh Františka Nováka je důkazem, že mytologie není záležitostí mimořádně obdařených bytostí, jimž se nikdy nemůžeme vyrovnat. Mytologii tvoří i obyčejní Františkové Novákové, lidé, kteří jsou živoucím důkazem toho, že každý z nás nese na svých rukou tíži osudu světa stejnou měrou, a nikdo z nás není omluven ani z velikosti ani z hrdinství,“ připomíná autorka textu Věra Mašková.
Tvůrčí tandem inscenace Země česká, domov můj? doplňuje scénograf Michal Syrový a kostýmní návrhářka Agnieszka Pátá Oldak.

Divadlo pod věží

Do nové sezóny vstoupilo Vršovické divadlo MANA pod novým uměleckým vedením zkušené divadelní dramaturgyně a autorky Věry Maškové. Ta repertoár sestavila tak, aby byl vstřícný k širokému okruhu publika, uchoval si svou náročnost a přilákal diváky nejen z pražských Vršovic.
„Vršovické divadlo MANA je scénou s nezaměnitelnou patinou a šarmem první republiky,“ říká Věra Mašková a připomíná, že MANA je v současnosti jediným profesionálním divadlem v této městské čtvrti. „Právě kvalitní místní kultura, která je vytvářena s ambicí širšího přesahu, bude i nadále v hledáčku vršovické scény. Chceme společnost propojovat – hledáme společnou energii, otevřené místo k setkávání a předávání myšlenek, příběhů a emocí,“ vysvětluje své záměry Věra Mašková, která své zkušenosti nasbírala během dlouholetého působení v Divadle ABC a Rokoko.

Národní divadlo se poprvé otevřelo před 135 lety. Byl při tom i zmatený hluchý skladatel Smetana

Divadlo sídlí v moderním kostele Církve československé husitské z roku 1930, postaveném podle projektu Karla Truksy. Je nepřehlédnutelný díky své 26 metrů vysoké hranolovité věži. Ta je stylizovaná do podoby lucerny a jejím autorem je známý prvorepublikový architekt a designér Pavel Janák. V dobách komunismu sloužil prostor coby sklad, po revoluci pak jako bazar nábytku. Po přestavbě v roce 2014 – podílel se na ni také architekt a herec David Vávra – se podařilo zachovat původní podobu divadla z 30. let minulého století.
„Jiráskovo vršovické divadlo v Husově sboru bylo svého času vyhlášenou pražskou divadelní scénou, která fungovala až do roku 1965,“ uvádí farář David Frýdl. Vršovické divadlo MANA na Moskevské třídě disponuje prostorem pro 209 diváků.

FOTO: Země česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA

Země česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 1_Máša Málková Milan Kačmařík Jan Hofman a dole Vilém Udatný_foto Alena Hrbková_repro zdarmaZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 3_Máša Málková a Milan Kačmařík_foto Alena Hrbková_repro zdarmaZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 4_Máša Málková_foto Alena Hrbková_repro zdarmaZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 5a mladá boleslavZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 5_Vršovické divadlo Mana_foto Alena Hrbková_repro zdarma
Další fotky
Země česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 5 vdZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 6 vddZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 6pragzeezZemě česká, domov můj? ve Vršovickém divadle MANA - 0_Máša Málková a Vilém Udatný_foto Alena Hrbková_repro zdarma
Dnes, 16:37
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
Dnes, 14:12
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
Dnes, 12:32
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
Dnes, 10:12
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
Včera, 18:35
Nevíme, jaký názor by na to měli v Americe, ale pro náš humoristický měsíčník SORRY...
Včera, 16:16
Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp najdou turisté skutečný přírodní unikát, jeden...
Včera, 14:02
O prázdninách můžeme začít s nakládáním ovoce do alkoholu a cukru. A na podzim si...
Včera, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Včera, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Reklama