Vliv COVID-19. Zaměstnavatelé v České republice hlásí negativní náborové plány

Zaměstnavatelé v ČR hlásí pro třetí čtvrtletí 2020 negativní náborové aktivity. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti ManpowerGroup – Index trhu práce pro následující tři měsíce. Čísla jsou neúprosná – 10 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 14 % snížení počtu pracovních sil a 68 % zaměstnavatelů žádné změny.

Z průzkumu vyplývá, že propouštět bude 5krát více zaměstnavatelů než před COVID-19, naopak nabírat o 2 % firem více, nejpostiženějším regionem je Praha a zaměstnavatelé jsou pesimističtější než na začátku krize 2009. Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2020 má hodnotu -4 %. Po sezónním očištění je Čistý index trhu práce -8 % a jedná se o nejnižší hodnotu v historii průzkumu v ČR od roku 2008.

Firmy řeší situaci home office, dovolenou, ošetřováním člena rodiny nebo překážkami na straně zaměstnavatele

„V důsledku epidemie se ekonomika na tři měsíce zmrazila. Začalo sice docházet k propouštění, což se projevilo na mírném nárůstu zaměstnanosti, ale většina firem spíše vyčkávala s využitím státních programů na zachování zaměstnanosti. Nyní se teprve ukáže, v jakém stavu budou jejich trhy výrobků a služeb po skončení nouzového stavu,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Velké přesuny

„Na trhu práce nyní začne, podle jejích slov, docházet k velkým přesunům mezi firmami a jednotlivými sektory, což se týká stálých zaměstnanců, freelancerů, agenturních zaměstnanců a cizinců,“ řekla.

„Část firem nabírá nové zaměstnance, aby nahradila zahraniční zdroje pracovníků. Některé firmy nenajdou v ČR za zahraniční specialisty, řemeslníky, techniky a mechaniky náhradu a musí posouvat dodací lhůty svých výrobků a služeb, jako se děje například ve stavebnictví. Jak ale ukazuje výhled ManpowerGroup index trhu práce, většina zaměstnavatelů je spíše pesimistická, co se týká nabírání nových zaměstnanců,“ dodala.

Nejslabší nábory hlásí malé společnosti

Nejslabší náborové plány hlásí zaměstnavatelé malých společností a mikropodniků (Čistý index trhu práce -5 %), následují střední podniky (Čistý index trhu práce -3 %) a zaměstnavatelé ve velkých podnicích (Čistý index trhu práce -2 %).

Pomocná ruka pro lidi propuštěné ze Sokolovské uhelné

Nejslabší náborové plány hlásí odvětví Ubytování a stravování, slabé odvětví Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům a Zpracovatelský průmysl. Plusový index (+3 %) hlásí jen zaměstnavatelé v odvětví Ostatní výroba.

Výzkum obsahoval i dvě doplňující otázky, zkoumající dopad epidemie COVID-19 na jejich byznys a náborové aktivity do budoucna. Z odpovědí vyplynulo, že téměř třetina firem si myslí, že do čtvrt roku bude nabírat zaměstnance jako před epidemií, 57 % firem bylo negativně ovlivněno, 3 % pozitivně. Nejhůře zasaženo odvětví Ubytování a stravování (92 % firem v tomto sektoru muselo omezit provoz), 31 % firem si myslí, že se na původní úroveň náborů vrátí do 3 měsíců a 19 % nikdy.

Dopravní nehoda u Žežic
Včera, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Včera, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Včera, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Včera, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Včera, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Včera, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
22.9.2020
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
22.9.2020
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
22.9.2020
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Reklama