• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Firmy řeší situaci home office, dovolenou, ošetřováním člena rodiny nebo překážkami na straně zaměstnavatele

  5.4.2020
  Andrea Cerqueirová

  Obracejí se na nás výroba, logistika, maloobchod nebo call centra s extrémní poptávkou po brigádnících. Nové nástupy na administrativní pozice a navyšování stavů se nyní většinou pozastavuje. Rozjednaná výběrová řízení váznou, protože personalisté řeší mimořádná opatření uvnitř firem a na nábory nemají čas. Uvedl to manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

  Nastala podle jeho slov totiž doba, kdy firmy začaly aplikovat home office pro profese, kde je to možné a zároveň řešit náhrady za rodiče, kteří hlídají děti, lidi v karanténě nebo za polské či slovenské „pendlery“, jež se nemohou dostat přes hranice kvůli frontám u kontrol. „Zastavil se nábor ze zahraničí na všechny typy pozic, což je pro firmy citelná ztráta,“ podotkl.

  Mnichovohradišťské firmy začaly šít roušky, město zásobuje Boleslavsko

  O hromadném propouštění se podle něj nemluví, protože většina firem věří, že do dvou měsíců obnoví provoz. „Propouštění je velmi drahá věc vzhledem k odstupným a výpovědní době. Zatím se situace řeší buď vybíráním dovolené, převáděním lidí na ošetřovaní člena rodiny nebo překážkami na straně zaměstnavatele,“ uvedl.

  Online nábor

  „Co se náboru týče, naše agentura plně využívá online nástroje pro nábor, pohovory a testování uchazečů na administrativní pozice a většinu výrobních pozic. Pro řemeslné profese, jako jsou například svářeči, minimalizujeme počet osob na testování dovedností na minimum. Například zástupci firem jim nejsou na testování přítomni výsledky práce přenášíme videem,“ sdělil.

  Pomocná ruka pro lidi propuštěné ze Sokolovské uhelné

  Nábor na velmi kvalifikované a klíčové pozice například v IT zatím pokračuje podle jeho slov beze změny. „Nábor na některé backofficové pozice firmy nábor pozastavují jednak kvůli nedostatku času v důsledku krizového řízení a zároveň z nejistoty z budoucnosti. Zatím ale všichni vyčkávají, jakou dynamiku bude mít šíření viru a další plány budou dělat v okamžiku, kdy bude jasnější výhled na další tři měsíce,“ zdůraznil.

  Živnostníci a externisté

  Významně dotčeni jsou podle jeho slov živnostníci a lidé pracují externě na IČO. „Dále poklesly příjmy lidem s neschopenkou. Snížení mzdy může nastat i v souvislosti se zavedením překážek na straně zaměstnavatele. Dlouhodobý dopad bude nejvýraznější u pozic s vyšším poměrem variabilní složky mzdy, která se odvíjí od výsledků individuálních, týmových nebo celofiremních, to znamená hlavně obchodní a manažerské pozice,“ pokračoval.

  Mezinárodní společnosti bývají podle jeho slov mnohem lépe připraveny na vzdálenou práci jak technologicky, tak i kulturně a organizačně. „Silně zprocesované korporace mívají většinou v šuplíku připravené krizové plány pro různé situace, které se vypracovávaly v období epidemie SARS a ptačí chřipky nebo při povodních. Reagují proto rychleji a systematicky i proto, že okamžitě sdílí zkušenosti ze zemí, kde je epidemie více vepředu,“ uzavřel.  Nepřehlédněte