Vražda kvůli milence: Kolegyni rozčtvrtil a hodil do Vltavy

Nenápadný a na první pohled slušný člověk Miroslav Šmíd kvůli své náročné milence zpronevěřil tři miliony. Když mu došly, zaměřil se na svou kolegyni Hertu Černínovou a pro 67 tisíc ji zabil, rozčtvrtil a po částech vhodil do Vltavy. Pár dnů po nálezu jejího těla byl však dopaden. A s ním i jeho milenka a její matka.

Torzo ženského těla bez nohou a hlavy uložené v krabici od rádia zachytil v dubnu 1951 jez v Klecánkách u Prahy. O několik dnů později na místě výš proti proudu objevili potápěči v kufru zbývající části. Rychlé identifikaci oběti pomohla velká, 32 centimetrů dlouhá jizva na jejích zádech po odstranění části plic napadených tuberkulózou. Ačkoliv žen, které za poslední dva roky absolvovaly tento zákrok, bylo přes jeden a půl tisíce, jen jedna z nich byla právě v tu dobu pohřešovaná – mzdová účetní z podniku Obnova Herta Černínová.

Vybrala peníze a zmizela

Postrádala se ode dne, kdy vyzvedla z Živnostenské banky 67 tisíc určených na výplaty zaměstnanců. Jenže, i když chodívala vždy přímo z banky do kanceláře, mimo jiné i proto, že se bála chodit s tak velkou částkou po Praze sama, od té doby ji už nikdo nikdy neviděl. Její kolega Miroslav Šmíd, který byl shodou okolností prvním, s kým kriminalisté u ní v práci mluvili, jim naznačoval, že možná i s penězi utekla za svou matkou do Západního Německa.

Šmíd vraždil kvůli náročné milence. Zdroj: ABS

Vyšetřovatelé se ale naopak zaměřili na něj. Bylo jim totiž jasné, že násilné přepadení cestou z ulice Na Příkopě do Opletalovy ulice by v lidnatém centru Prahy neprošlo bez povšimnutí. Předpokládali tedy, že ji o peníze i o život připravil někdo, koho znala a komu důvěřovala.

Ukázalo se, že Šmíd si žije nad poměry, vydržuje si náročnou milenku Věru, se kterou navštěvuje luxusní noční podniky, nechává pro ni šít v drahých salonech a létá s ní na Slovensko. Nic z toho by ovšem nedokázal zaplatit ze své mzdy. Dokud to šlo, okrádal účetními machinacemi podnik. Pak ho ale napadlo oloupit Černínovou. Domluvil se s ní, že od ní koupí psací stroj a osudného dne ji cestou z banky, i s právě vybranou částkou, odvezl do bytu své milenky ve Vršovicích, kde jí slíbil dát dohodnuté peníze za stroj. Tam ale Černínovou nejprve sedmnáctkrát praštil kilovým závažím do hlavy, v bezvědomí odnesl do vany, a protože ještě žila, bodl ji pětkrát do hrudníku. Dvě rány šly přímo do srdce a byly smrtelné.

Prozradily ho psí chlupy a oblečení

Potom se ještě rychle vrátil do práce, aby si zajistil alibi. Jenže se musel převléct, čehož si pozorné kolegyně dobře všimly. Přestože později detektivům tvrdil, že ten den po celou pracovní dobu ze své kanceláře vůbec neodešel, právě při vysvětlování, kde, kdy a proč se převlékl, se začal zamotávat.

Při následné prohlídce bytu jeho milenky a její matky, tam kriminalisté přes pečlivou snahu o úklid našli krevní stopy a hlavně červenou látku, identickou s tou, ve které byl zabalen původní nález. A byly v něm i stejné černobílé chlupy, pocházející od milenčina psa Žeryka. Šmíd, který dlouho vzdoroval a dokonce i při pohledu na mrtvé tělo Černínové zapíral, se nakonec přiznal. Po odchodu z práce zpátky do Vršovic rozřezal Černínové tělo na části a s pomocí obou žen, které mezitím dorazily do bytu, je zabalil do krabice a kufru. Namluvil jim, že ji zabili nějací dva agenti a on že dostal od ústředí tajné služby za úkol zbavit se jejího těla. A hlavně jim zakázal o tom s kýmkoliv mluvit. Naivní ženy čekalo za spoluúčast na vraždě 10 a 8 let za mřížemi, Šmída trest smrti.

Zpracování tohoto brutálního případu se objevilo i v legendárním seriálu 30 případů majora Zemana. Konkrétně v 15. dílu, v němž se Zeman zdrcený ztrátou své milované manželky vrací zpět do práce právě proto, aby vyšetřil výše popsanou vraždu. Podle mínění některých diváků patří tato část k nejzdařilejším, protože je to hlavně drsná kriminálka bez příměsi politických motivů, kterých bylo naopak v jiných dílech často přehršel.

Zdroj: kriminalistika.eu

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama