Sucho zasáhlo zemědělce v Ústeckém kraji v květnu, kdy téměř nepršelo. Začátkem června Litoměřicko patřilo podle mapy uveřejněné na webu Intersucha mezi nejvíce zasažené regiony v republice.
Meruňky a třešně zhruba ze 70 procent pomrzly během zimy. Zbylé plody stromy shodily kvůli suchu. „Přestože máme funkční kapkovou závlahu, tak to nestačilo a stromy plodiny shazovaly,“ uvedl ředitel zemědělského družstva Klapý Otakar Šašek. Letos tak na sklizeň nejsou ani potřeba brigádníci, protože není co sklízet.
V ohrožení byly plodiny i na polích, podle Šaška přišly srážky takzvaně za minutu dvanáct. Sucho způsobilo, že půda popraskala a některé rostliny se do prasklin propadly. „Tady spadlo zhruba 30 milimetrů a teď během pátku a soboty dalších od šesti do deseti milimetrů srážek. V tuto chvíli my tady suchem netrpíme,“ řekl zemědělec.
Plodiny jako řepka či obilí potřebují ještě vodu kvůli semenům, pokrývají ale plochu natolik, že eliminují odpar vody z půdy. „Ze sucha by neměl být žádný zásadní problém u obilovin a olejnin. Samozřejmě může být problém letní sucho u plodin, které se sklízí v září až později, to znamená u kukuřice a cukrovky,“ upozornil Šašek.
Meteorologové uvedli, že dnes teploty v Ústeckém kraji vystoupají až k 31 stupňům. V dalších dnech může být i o stupeň víc. Přeháňky či bouřky budou jen ojediněle.
Letos trápí zemědělce opět hraboši, z polí podle Šaška nezmizeli, není jich však tolik jako před třemi lety. V porostech teď nicméně nejsou vidět, jejich práci však zemědělci monitorují pomocí dronů. „V polích jsou fleky, ale vzhledem k tomu, že obilí je do pasu a řepka ještě vyšší, tak do pole nikdo neleze a nekouká, kolik tam hrabošů je,“ dodal Šašek.
Zdroj: ČTK

















