Vydělali jsme miliony, tvrdí Dvojka. Mohli to být miliardy! zlobí se opozice

4.2.2021
Jitka Kačánová

Ještě na konci roku 2008 se Praha 2 starala o 4 387 bytů. V září 2020 jich měla už jen 3 004. Miliardy, které jí prodej téměř 1 400 bytů vynesl, vložila městská část do investičního portfolia, termínované vklady a spořicí účty. Z nich jí jen za minulý rok má přijít 70 milionů. Připomeňme si, že v roce 2008 stál metr čtvereční bytu v Praze okolo 50 tisíc, dnes je to přímo na Praze 2 okolo až 140 tisíc. Kromě víc než stoprocentního nárůstu cen u svých bytů by radnice, kdyby je neprodala, měla zajištěný i dlouhodobý výnos z nájemného, jistotu, že její peníze někdo neproinvestuje, a zároveň by disponovala volnými byty, které by mohla nabídnout zástupcům důležitých profesí nebo sociálně znevýhodněným občanům.

 

Radnice není realitka!

Dvojka si ale myslí, že s majetkem nakládá dobře. „Městská část Praha 2 není realitní kancelář. O prodeji bytů se rozhodlo ve volebním období 2012-2014 a na základě požadavků občanů. Je jasné, proč chtěli bydlet ve svém a ne v pronájmu. K prodeji došlo až po pečlivém výběru a důkladné analýze, kolik bytových jednotek si městská část musí ponechat,“ sdělil Našemu REGIONU místostarosta Jan Korseska (ODS). Stávající bytový fond městské části podle něj plně uspokojuje její potřeby na byty pro sociální účely, pro služební účely a podobně. „Podnikat v realitách mají podnikatelé a ne veřejná správa. My spravujeme svěřený majetek hlavního města Prahy, uspokojujeme potřeby našich občanů Prahy 2 a naše hospodaření i ve zdaňované činnosti je dobré,“ je přesvědčený Korseska. Bezpečnost a dobrou výnosnost investic MČ Praha 2 potvrdila podle radnice i analýza renomované společnosti Four Dimensions.

Kanceláře za 4 miliardy? Komplex Churchill má nového majitele

Rozložení majetku městské části do různých fondů nemusí být podle ředitele společnosti Develop reality Tomáše Neumanna úplně špatný nápad. Zvlášť když výhodnost investic do nemovitostí v dnešní době není úplně jednoznačná. „Ceny realit mohou být na vrcholu nebo k němu nemusí mít daleko. A nikdo neví, co bude dál. Možná, že porostou ještě dalších pět let, ale v důsledku celosvětové pandemické situace se může také trend obrátit, a mohou během krátké doby poklesnout třeba i o padesát procent,“ vysvětlil Našemu REGIONU Neumann. „V každém případě by městské části měl s investicemi pomoci prověřený analytik a celá záležitost by měla být transparentní,“ myslí si Neumann.

 

Jak králíky z klobouku

Jenže právě netransparentnost při nakládání s majetkem města kritizuje opozice. „Stále ještě neznáme jméno poradce, tedy spíše zprostředkovatele, který místostarostovi Janu Korseskovi (ODS) s výběrem společností, kam se peníze vložili, v roce 2019 pomáhal. Proto všechny tyto dílčí informace vzbuzují velké pochybnosti,“ řekl Našemu REGIONU zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti). „Že městská část nemá být realitkou, to s panem místostarostou souhlasím. Proto nechápu, proč se jako realitka chovala a byty prodávala. Městská část má být řádně spravovat svěřený majetek města a ne se ho zbavovat pod cenou!“ prohlásil Němec.

Pražští radní rozhodli. Podpoří družstevní a spolkové bydlení

Pochybnosti u opozice vzbuzuje i částka 70 milionů. „Vedení radnice Prahy 2 tahá výsledky zhodnocení finančních prostředků z prodeje bytů jak králíky z klobouku, jelikož částka 70 milionů je jen hrubý odhad. K dnešnímu dni nemá radnice všechny podklady a jak mi do telefonu potvrdila vedoucí ekonomického odboru radnice ing. Eva Klímová, některé společnosti podle ní dodají účetní podklady až na konci února,“ řekl Našemu REGIONU další pirátský zastupitel Robert Veverka. Na základě vývoje cen nemovitostí za posledních deset let, je podle něj zřejmé, že zhodnocení někdejšího bytového fondu Prahy 2 by dnes bylo v řádu miliard.Nepřehlédněte