• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vyhořelá rozhledna se znovu otevře. Zapálil ji muž, který je obviněný i z požáru Českého Švýcarska

  16.4.2024
  Simona Knotková

  Za doprovodu country hudby a německé dechovky se 11. května pro veřejnost opět otevře rozhledna Vlčí hora, kterou loni v dubnu poškodil požár.

  Plameny na vyhlídkové věži a sousední budově podle odhadu způsobily škodu kolem dvou milionů korun, na zhruba stejnou částku vyjde i oprava, řekl předseda krásnolipského Klubu českých turistů (KČT) Václav Hieke. Z požáru policie viní muže, který údajně způsobil i obří požár v roce 2022 v Českém Švýcarsku. V případě prokázání viny mu hrozí až na 15 let vězení.

  „Usilovně se pracuje na obnově. Největší škoda byla na opláštění. Dvě strany jsou hotové a lešení stojí u té třetí, poslední,“ popsal současný stav objektu Hieke. U rozhledny se pravidelně konají dobrovolnické brigády, poslední byla v sobotu. Dobrovolníci z různých koutů republiky vyklidili sklepy, které zbyly po požáru budovy vedle věže. Hieke uvedl, že KČT zbytky budovy koupil a chce tam vybudovat vyhlídkovou terasu. Předtím budovu vlastnil soukromník.

  Rozhledna patří městu. Na její opravu se ve veřejné sbírce vybralo bezmála 590 000 korun. „Rozhledna byla pojištěná, takže tam je asi něco přes milion korun,“ doplnil Hieke. S otevřením se změní vstupné. Původně se za vstup na rozhlednu platilo 20 korun, snížené vyšlo na polovinu a děti zaplatily pět korun. Nově bude plné vstupné 50 korun, snížené 20 a dětské 10 korun. Rodinná vstupenka vyjde na 100 korun. Hieke řekl, že se o výběr budou zatím starat brigádníci, kteří dostanou i lépe zaplaceno. KČT nicméně poptává firmu na zřízení turniketu. Až bude fungovat, obejde se rozhledna bez obsluhy. Předseda ale podotkl, že výše vstupného zůstane stejná, protože se bude turistický cíl denně kontrolovat. Peníze se budou používat i na údržbu.

  Ukončení oprav a slavnostní otevření směřuje KČT k 11. květnu, kdy uplyne 135 let od otevření rozhledny. Podle předsedy klubu se bude křtít i kniha věnovaná historii chaty, rozhledny a celého kopce.

  Čtyřboká cihlová věž s chatou byla slavnostně otevřena na 581 metrů vysokém vrcholku v květnu 1889. Svůj vzhled změnila v roce 1908, kdy byla zastřešena, a dosáhla tak celkové výšky 16 metrů. V letech 1996 až 1999 byla stavba zrekonstruována. Vyhlídková plošina rozhledny poskytuje kruhový výhled na hřebeny Lužických hor, Českosaské Švýcarsko a za dobré viditelnosti jsou vidět Jizerské hory, Krkonoše i Ještěd.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte