• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Vzdělávací projekt pomáhá mladým autistům

    18.2.2022

    Vzdělávací projekt Klíče k sebeobhajobě chce naučit mladé lidi s poruchami autistického spektra či Aspergerovým syndromem, jak obhajovat svá práva, a pomoci jim také se získáním sebedůvěry. Účastníci projektu absolvují osm víkendových kurzů, vyústěním pak bude sborník účastníků, takzvaných sebeobhájců. Vznikl také web pro sdílení zkušeností těchto lidí. Na projektu se podílejí české a slovenské organizace, které autistům pomáhají. Jejich zástupci projekt dnes představili veřejnosti na online tiskové konferenci.

    Za českou stranu je garantem projektu Nadační fond ATYP, který se zaměřuje na osvětu o lidech s autismem a poskytuje podporu rodičům, kteří mají dítě s autismem či jinými specifickými vzdělávacími potřebami. Podle zakladatelky Dagmar Holé 94 procent lidí s autismem zažije v životě šikanu. V posledních letech se podle ní hodně změnilo, ale i tak jsou autisté stigmatizováni.

    Vzdělávacích kurzů se zúčastní 20 mladých lidí s autismem či Aspergerovým syndromem z Česka a Slovenska. Naučí se na nich mimo jiné, jak lépe zvládat komunikaci a emoce či jak objevit své vlastní silné stránky. Některé z kurzů budou zaměřeny také na podnikatelské a pracovní dovednosti a využívání sociálních sítí. Protože projekt získal dotaci z programu Erasmus+, který se zaměřuje na vzdělávání mladých, je věk účastníků omezen do 30 let. Zájem byl ale podle Holé velký, a proto organizátoři pro ostatní zájemce chystají vzdělávací víkend, poskytnou jim také nahrávky z kurzů.

    Podle platformy Naděje pro autismus žije v Česku zhruba 200.000 lidí s různou mírou a formou autismu. Celosvětově se týká dvou procent populace. Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Jde o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje, že se například dítě chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Modelový příklad člověka s diagnózou autismu neexistuje. Stejnou diagnózu sdílí lidé nadprůměrně inteligentní i s mentální retardací, spontánně navazující kontakt i uzavření, klidní i aktivní. Někteří lidé s touto diagnózou vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled, jiní žijí samostatně, jsou úspěšní v zaměstnání a vedou běžný rodinný život.

    zdroj: čtk


    Témata:

    Nepřehlédněte