Vzhůru do Plzně na Muzejní noc a oslavu 60 let Pivovarského muzea

28.5.2019
Táňa Pikartová

Ve znamení úctyhodného výročí se 31. května ponese tradiční Muzejní noc v Pivovarském muzeu a Plzeňském historickém podzemí. Pivovarské muzeum vás přivítá od šesté hodiny večerní za svitu loučí a hudebního doprovodu harmonikáře. Prohlídky se budou konat až do půlnoci a během nich uslyšíte hrát původní orchestrion, uvidíte rozpohybovaný parní stroj a prohlédnete si i středověkou sladovnu, která fungovala až do 2. poloviny 19. století. Na muzejním dvorku svou zručnost předvedou bednáři Plzeňského Prazdroje.

Tip na výlet: Jeďte s rodinou do Panenského Týnce a odhalte záhadu pozitivní energie

Program Muzejní noci 2019 ozdobí slavnostní vernisáž výstavy Pivovarské muzeum již 60 let. Jedinečná expozice poprvé představí nejstarší a nikdy nezveřejněné fotografie z doby záchrany právovárečného domu, v němž od roku 1959 sídlí právě Pivovarské muzeum. Prostřednictvím fotografií tak nahlédnete do historie vzniku muzea a jeho proměny v čase. Výstava bude dostupná v běžnou otevírací dobu muzea až do konce roku.

Plzeňské historické podzemí nabídne v rámci Muzejní noci 2019 každých dvacet minut komentované hodinové prohlídky. Poznáte život pod městem a odhalíte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá.

Nerost, kvůli kterému se člověk odhodlal zvednout krumpáč a vydat se do podzemí. Sůl nad zlato

Ke každé správné narozeninové oslavě patří dárek, a tak v Pivovarském muzeu budou na počest 60. výročí založení nově osazena vrata do portálu, která nechal na muzejním dvorku v roce 1958 instalovat zachránce památek Jan Hejtmánek. Portál se zchátralými vraty původně pocházel z domu č. 39 v Malé ulici a po léta patřil k plzeňským kuriozitám. Zpustlý dům totiž vynášel svému majiteli velký výnos z práva várečného, tedy podíl ze zisku v Měšťanském pivovaru v Plzni, který činil několik tisíc korun. Příběh zlidověl a říkalo se, že se výnos vyplácí tzv. na vrata. Nová vrata zhotovili bednáři Plzeňského Prazdroje ze starých prken nalezených na muzejní půdě a oživili tak dávno zapomenutou historku.

 Nepřehlédněte