Vzpomínka na skladatele a terezínského vězně Karla Reinera

6.10.2021
Andrea Cerqueirová

Hudebnice Aida Mujačič nachystala program pro klavír s melodiemi hudebního skladatele a klavíristy Karla Reinera, vězně Terezína, kde připravil hudbu k představení hry Esther. Podobné koncerty se uskutečnily synagogách v Úštěku, Krnově, Březnici, Děčíně či Třebíči. Na akcích spolupracuje muzejní pedagog Pavel Straka z Památníku Terezín, který je mimo jiné autorem workshopu o lásce mezi mladými lidmi v ghettu Terezín.

Znělka pro žatecký rozhlas

Žatecký rodák Karel Reiner se narodil v rodině Josefa Reinera (1872-1942), vrchního kantora žatecké izraelitské náboženské obce, do terezínského ghetta byl internován v roce 1943, následně se zapojil do kulturní činnosti jako koncertní pianista a skladatel scénické hudby. Prošel koncentračními tábory v Osvětimi a Dachau, unikl z pochodu smrti. Po válce působil v různých pozicích, měl politické problémy. Od roku 1961 se věnoval skladbě jako svobodnému povolání, pro městský rozhlas v Žatci složil znělku.

Aida Mujačič

Válečné prožitky předávané v balkánských písních

Emil Juliš v lounské galerii

Pavel Straka upozornil též na výstavu věnovanou stému výročí narození experimentálního básníka, výtvarníka, čestného občana města Louny a držitele mnoha ocenění Emila Juliše v lounské galerii nesoucí jeho jméno (Tylova 151, Černčice-Louny). Výstava je přístupná po domluvě na telefonu 602 456 314, přičemž trvat má do konce letošního roku.

 Nepřehlédněte