• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Z podplácení byl obžalován i vedoucí policista, pro příbuznou chtěl městský byt v Brně

  9.2.2024
  Doris Drienová

  Žalobkyně podala v brněnské bytové kauze obžalobu na vedoucího pracovníka policie pro podplácení, muž chtěl podle ní získat městský byt pro příbuznou za úplatek 360.000 Kč.

  Olomoucké Vrchní státní zastupitelství o tom ve čtvrtek informovalo na svém webu. Policie v kauze stíhá několik lidí, včetně bývalého předsedy bytové komise části Brno-střed a politika ODS Otakara Bradáče. Tato část vyšetřování dosud neskončila.

  „Podle výsledků přípravného řízení měl obviněný v období let 2021 a 2022 usilovat o neoprávněné přidělení městského bytu v Brně pro svoji příbuznou prostřednictvím úplatku ve výši 360.000 Kč. Obviněný je vedoucím pracovníkem Policie ČR, a proto vyšetřování vedla Generální inspekce bezpečnostních sborů, nicméně toto jeho postavení se stíhanou trestnou činností nemá žádnou spojitost,“ uvedl vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

  Případ policisty úzce souvisí s kauzou kolem Bradáče. „V této související trestní věci je obviněným jako organizované zločinecké skupině kladeno za vinu jednání, jímž mělo opakovaně za úplatky docházet k neoprávněnému přidělování městských bytů v Brně,“ uvedl Dragoun.

  Kvůli podezření z machinací s byty v části Brno-střed zasahovali policisté v Brně v říjnu 2022. Zadrželi osm lidí. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tehdy zahájilo trestní stíhání dotyčných pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) loni v únoru zrušilo stíhání dvou z nich, následně policie ale ve věci začala stíhat další tři lidi.

  V druhé polovině října 2022 policisté zasahovali v Brně podruhé, a to na bytovém odboru magistrátu, na radnici Brno-sever, Brno-Černovice, v černovické pískovně a v kanceláři tehdy končícího primátorčina náměstka a nyní ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Policie v kauze kolem pískovny v Brně-Černovicích stíhá devět lidí a tři firmy, Hladíka nikoli.

  V listopadu 2022 následovala třetí kauza, volně související s předchozími případy, když kriminalisté podezírali z neoprávněného nakládání s nebytovými prostory v domě na Hlinkách v Brně dvě ženy. NSZ loni v únoru jejich stíhání zrušilo, policie dotyčné ale následně znovu obvinila a s nimi ještě dva další lidi.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte