Za jediný den policie zadržela 11 převaděčů a 247 migrantů

30.9.2022
Doris Drienová

Policie v Jihomoravském kraji za prvních 24 hodin od zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zadržela 11 převaděčů a odhalila 247 migrantů. Od páteční půlnoci do 7:00 přibylo dalších osm zadržených převaděčů a 80 migrantů, řekl mluvčí policie Petr Vala. Kontroly zavedlo Česko od čtvrtka na hranicích se Slovenskem kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů. Kontroly se týkají 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů.

Ve čtvrtek za prvních 12 hodin od zavedení kontrol zadržela policie na jihu Moravy osm převaděčů a odhalila 157 migrantů. Vala k tomu uvedl, že se téměř třetina záchytů migrantů uskutečnila přímo na hraničních přechodech. „Jednalo se především o Syřany, kteří měli namířeno do západní Evropy,“ uvedl mluvčí. Nadále tak podle něj platí, že Česká republika je pro tyto cizince zemí pouze tranzitní, ve které nechtějí zůstávat.

Ve čtvrtek při ranních kontrolách policisté společně s celníky v jednu chvíli odhalili dva převaděče, a to na hraničním přechodě Lanžhot – stará cesta, kdy se muži ve dvou sportovních vozech pokusili převézt 14 cizinců. Mezi nimi byly i malé děti.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. V první fázi bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Podle vlády jde o způsob, jak bojovat s nelegální migrací. Policisté od začátku letošního roku zajistili na území republiky zhruba 12.000 migrantů. Výrazně to překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi i 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či desítky případů ročně. Drtivá většina migrantů má syrský původ, nepřichází ale přímo ze Sýrie, nýbrž z Turecka. Česko není jejich cílem, putují dál na západ.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte