Za očkování miliony. Slovenský parlament schválil loterii podporující vakcinaci

4.7.2021
Redakce

Slovensko kvůli nízkému zájmu obyvatel zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem Evropské unie. Dosud alespoň první dávku očkovací látky dostalo na 37 procent obyvatel. V Česku to podle portálu ourworldindata.org bylo již 47 procent procent lidí a v celé EU byl očkován minimálně jednou dávkou vakcíny každý druhý obyvatel.

Podle schváleného zákona bude moci slovenské ministerstvo financí pro očkované proti covidu-19 zorganizovat loterii, ve které se týdně bude hrát o nanejvýš dva miliony eur (51 milionů korun). Schválený materiál předpokládá, že zájemci starší 18 let se do loterie zaregistrují sami. Detaily loterie stanoví ministerstvo financí. Podle ministra financí a expremiéra Igora Matoviče, který dříve v tomto týdnu návrh na finanční motivaci očkování představil, by loterie měla odstartovat do dvou až tří týdnů.

„Motivovat lidi, kteří váhají, je správná cesta. Je to velmi dobrá investice i z pohledu veřejných financí,“ řekl o schváleném návrhu Matovič, podle kterého peněžní pobídky jsou jen zlomkem nákladů na financování léčby vážně nemocných pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Dodal, že výhry ve zmíněné loterii budou zdaňovány podobně jako výhry v komerčních soutěžích.

vlb/ČTKNepřehlédněte