Za odtažitost krále Karla mohli prý rodiče. „Nikdy mu nedali lásku,“ tvrdila Diana

6.12.2022
Simona Knotková

Že vyrůstat v britské monarchii není žádný med, tušíme i my běžní smrtelníci. Naplno se o tom podle knížky Prince Philip Revealed (v překladu Princ Philip odtajněn) měla rozpovídat princezna Diana, která z odtažitého a emocionálně vyprahlého chování tehdejšího prince Charlese vinila jeho rodiče.

Členové britské monarchie musí na veřejnosti udržovat dekorum, a proto se od nich přílišné familiárnosti a vzájemných kontaktů nedočkáme. Jak odhalila biografie prince Philipa z pera Ingrid Seward Prince Philip Revealed, přílišné projevy lásky se nepěstovaly ani uvnitř rodiny. To byl podle princezny Diany i jeden z hlavních důvodů, proč byl k ní princ Charles, nynější král Karel III., emocionálně odtažitý a jejich manželství nakonec krachlo.

Karel III. nikdy neobědvá! Co dalšího na něho práskl bývalý tajemník?

„Diana si myslela, že kdyby byl Charles vychováván běžným způsobem, dokázal by lépe zvládat své i její emoce. Namísto toho to vypadalo, že jeho city byly zadušeny hned při porodu. Podle ní se mu ze strany rodičů nikdy nedostávalo přímé lásky. Náklonnost k němu projevovaly pouze jeho chůvy, což ale, jak Diana vysvětlovala, nebylo to samé jako pusa nebo objetí od rodičů, které Charles nikdy nezažil. Když se s rodiči potkal, nikdy se neobjali, jenom si potřásli rukama,“ píše Seward ve své knize.

Kvůli povinnostem u námořnictva byl Philip často pryč a netrávil se svými dětmi dostatek času. Z osmi prvních narozeninových večírků Karla se jich Philip zúčastnil pouze dvou. O moc lépe na tom nebyla s funkcí rodiče ani královna Alžběta, která kupříkladu o Vánocích opustila své děti, čtyřměsíční Anne a dvouletého Karla, aby se mohla připojit k manželovi na Maltě.

Královská aféra: Karel III. měl údajně pletky s Barbrou Streisand

„I když se na to podíváme standardy tehdejší doby, Philip a Alžběta se pořád vídali pozoruhodně málo se svými potomky,“ pokračuje Seward.

Čtenáři se v její knize mimo jiné také dočtou, jak princ Philip těžce nesl skutečnost, že se jeho vnuk Harry rozhodl s manželkou Meghan Markle odloučit od královské rodiny. „Velmi s tím bojoval. Vnímal to tak, že vnuk Harry zanedbal svou povinnost,“ dozvídáme se v biografii.

Zdroj: Prince Philip RevealedNepřehlédněte